Najważniejsze informacje przed udządzeniem pokoju dziecięcego

Pokój dziecięcy to przestrzeń do zadań specjalnych. Pokój przeznaczony dla dziecka musi być przede wszystkim bezpieczny i funkcjonalny. Równie ważne jest by był przytulny i po prostu ładny. Pokój dziecięcy powinien być źródłem stałego zaciekawienia dla małego odkrywcy: aby dziecko lubiło i chciało w nim przebywać. O czym należy wiedzieć przed przystąpieniem do urządzania pokoju dziecięcego?

Aranżacja i wyposażenie pokoju dla dziecka różni się w zależności od wieku podopiecznego. Inaczej urządzimy pokój niemowlaka, inaczej przedszkolaka, a jeszcze inaczej dla dziecka chodzącego już do szkoły. Wyposażenie pokoju powinno być dostosowane do etapu rozwojowego naszego malucha oraz do jego zdolności percepcyjnych na danym etapie życia.

Jeśli chodzi o ilość mebli, najlepiej ograniczyć się do koniecznego minimum. W pokoju dziecięcym należy postawić na sporą ilość miejsca do zabawy. To ważne zwłaszcza dla najmłodszych dzieci. Wolna przestrzeń na podłodze to ogromnie ważna rzecz w rozwoju niemowlaka. Dzieci mogą ćwiczyć na podłodze pierwsze samodzielne kroki i z zaciekawieniem eksplorować przestrzeń wokół siebie. 

W pokoju dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym musi znajdować się także biurko wraz z wygodnym i ergonomicznym krzesłem. 

W pokoju dziecięcym dobrze sprawdzają się wysokie szafy, sięgające od podłogi do sufitu. Dzięki nim jesteśmy w stanie pomieścić wszystkie rzeczy dziecka, a zarazem pozostaje nam mnóstwo wolnej przestrzeni do rozdysponowania.

Wyposażając pokój dziecięcy nie zasypujmy go zabawkami. To ważne zwłaszcza w późniejszych latach, gdy ilość dziecięcych gadżetów wzrasta. Warto pozostawić w pokoju kilka ulubionych zabawek malucha, a całą resztę trzymać w skrzyniach lub pudłach w innym pomieszczeniu, od czasu do czasu zmieniając zabawki w pokoju. Uchroni nas to przed gromadzeniem się w pokoju nieużywanych przedmiotów, a także przed bałaganem. W pokoju dziecka warto umieścić także koszyki, pudła i rynienki do przechowywania przez malucha jego skarbów. 

Aranżując wyposażenie pokoju dziecięcego zrezygnujmy z przechowywania w nim naszych prywatnych rzeczy. Pokój dla dziecka to jego prywatna przestrzeń, a na nasze rzeczy z pewnością znajdzie się miejsce w innym pomieszczeniu.

Pokój dla starszych dzieci – dla przedszkolaków i dzieci w wieku szkolnym – może być świetną przestrzenią do wyrażania siebie. Warto umeblować go zgodnie z zainteresowaniami dziecka. Dobierając przewodni motyw dekoracyjny musimy wziąć jednak pod uwagę fakt, iż upodobania i gusta naszego podopiecznego często się zmieniają. Dlatego lepiej zastosować kilka wyrazistych akcentów i nawiązań, niż aranżować całą przestrzeń według jednego motywu. 

Dzieci bardzo lubią wyrażanie siebie w formie ekspresji rysunkowej. W pokoju dla dziecka warto umieścić plansze do malowania nakładane na ściany lub sztalugi i tablice do rysowania. Można również pomalować ściany specjalną farbą magnetyczną i tablicową.

 

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.