Najpopularniejsze rośliny ogrodowe

Ogród to miejsce, które prawie każdy chciałby mieć, ale nie każdy wie jak się nim zająć. A przede wszystkim jakie rośliny będą jego ozdobą. Tak aby później spędzając w nim swój czas móc być zadowolonym ze swojej aranżacji. W doborze roślin trzeba jednak kierować się kilkoma czynnikami. Aby dobrze dobrać rośliny do swojego ogrodu musimy mieć więc na uwadze takie rzeczy jak: występująca w nim gleba, nasłonecznienie ogrodu, jego położenie, oraz ukształtowanie powierzchni. A następnie w ogrodzie posadzić właśnie te rośliny, które będą się najlepiej czuły w takim środowisku jakie jest w naszym ogrodzie. W sprzedaży jest mnóstwo oferowanych drzew i krzewów do ogrodu, które pięknie kwitną, mają ciekawy kształt, liście czy też owoce. Warto wybrać takie ciekawe okazy do swojego ogrodu, a na pewno staną się jego ozdobą. Ten najczęściej wybierane rośliny do ogrodu to między innymi:

Hortensje
Hortensje najlepiej rosną w miejscach lekko zacienionych oraz osłoniętych od wiatru. Najłatwiejsze w uprawie są odmiany bukietowe i krzewiaste. Kwiaty te są bardzo efektowne, jednak nieco trudne w uprawie, ze względu na swoją wrażliwość na niską temperaturę.

Ognik szkarłatny
Kwiaty te należy sadzić w nasłonecznionych i osłoniętych od wiatru miejscach, wtedy przepięknie kwitną i owocują. Kwitną na biało, lecz ich główną ozdobą są drobne, kuliste, najczęściej czerwone, pomarańczowe lub żółte owoce, które oblepiają roślinę aż do nastania mrozów. Ogniki można sadzić pojedynczo, czy też w grupach. 

Jodła kalifornijska
Jodła kalifornijska jest drzewem o cechach typowo górskiego drzewa. Jest duża, silna a także bardzo tolerancyjna i odporna. Jodła kalifornijska jest także drzewem o pięknym i regularny kroju o dość długich igłach bo aż do 7 cm i dużych szyszkach osiągających wielkość do 12 cm. Szyszki te natomiast zanim dojrzeją, mają kolor jasnozielony, niebieskawy lub nawet fioletowy, a jak już dojrzeją stają się jasnobrązowe. Jodła kalifornijska jest polecana przede wszystkim do dużych ogrodów, do sadzenia pojedynczo lub w niewielkich i luźnych grupach.

Świerk biały
Świerk ten momentami dorasta aż do 30 m wysokości, w Polsce przez klimat osiąga zazwyczaj około 15-20 metrów. Młody świerk ma regularną, stożkowatą koronę, sztywne igły o niebieskawym odcieniu. Świerk biały dobrze znosi strzyżenie i dzięki temu nadaje się na przykład na żywopłoty. 

Jabłonie ozdobne
Jabłonie podczas kwitnienia zachwycają wręcz bardzo licznymi kwiatami, które rozwijają się tuż przed pojawieniem się liści na drzewku lub właśnie razem z nimi. Późnym latem natomiast na jabłoni ozdobnej dojrzewają niewielkie jabłuszka o żółtym, pomarańczowym lub czerwonym kolorze, które świetnie sprawdzą się w roli na przykład konfitury. Drzewa te ze względu na swój bardzo ładny pokrój i malowniczą, bogatą wręcz koronę najlepiej sadzić pojedynczo.

Perukowiec podolski
Perukowiec jest to szeroki krzew osiągający do 5 m wysokości. Ma delikatne, niepozorne zielonkawo-żółte kwiaty, które pojawiają się u niego w końcu maja. Jednak to jego owoce są jego największą ozdobą. Puszyste owocostany w zależności od odmiany rośliny mogą być zielonkawe, różowe lub purpurowe. Perukowiec będzie ozdobą każdego ogrodu zarówno w sezonie, jak i jesienią, gdy zmienia barwę na odcienie pomarańczy, żółci i czerwieni. Można go sadzić pojedynczo lub w luźnych i niewielkich grupach. A przy tym wszystkim jest dość łatwy w uprawie.

Kalina koralowa
Kalina to rozłożysty krzew, który dorasta do 4 m wysokości. Ma ładne, jasnozielone, natomiast jesienią przebarwiające się na purpurowo liście, oraz niezwykle dekoracyjne kuliste kwiatostany, które rozwijają się w maju.

 

Komentarze:

 

To tylko takich kilka podstawowych pomysłów, fajnych roślin jest całą masa! Mam nadzieję, ze II cześć też się pojawi i opiszecie ich jeszcze więcej :)

Dodaj komentarz:

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.