Drzewa owocowe - czy trzeba je zabezpieczać przed zimą?

Aby móc cieszyć się zdrowymi i okazałymi drzewkami owocowymi, należy zapewnić im odpowiednią ochronę i pielęgnację. Dotyczy to zwłaszcza okresu zimowego. To trudny czas zwłaszcza dla młodych roślin. Czy należy zabezpieczać wszystkie drzewka i jakie są najskuteczniejsze metody ochrony roślin przed mrozami? Oto krótki poradnik.

Najważniejszą sprawą jest odpowiednie zabezpieczenie młodych drzewek owocowych, a więc tych, które zasadziliśmy jesienią. Takie rośliny mają bowiem bardzo mało czasu na aklimatyzację i wytworzenie silnego systemu korzeniowego. Zabezpieczając młode drzewka, zwróćmy szczególną uwagę na podstawę pnia. Dobrze jest zabezpieczyć także miejsce okulizacji. Dla bardziej wrażliwych i delikatnych gatunków możemy wykonać zabezpieczenie korony. To ważne zwłaszcza w przypadku drzewek egzotycznych, nieprzyzwyczajonych do niskich temperatur. 

Jedną z podstawowych czynności, jakie należy podjąć w celu ochrony drzewek owocowych przed zimą, jest wybielenie pnia wapnem. Pozwoli to nie tylko uchronić newralgiczną część rośliny przed wychłodzeniem, lecz również będzie stanowić zabezpieczenie przed gryzoniami i innymi szkodnikami. Bielenie wapnem stosujemy dla wszystkich drzewek owocowych – a więc również dla tych mających już kilka czy kilkanaście lat.

Ochrona drzewek przed zimnem to także działania związane z przygotowaniem podłoża w otoczeniu pni. Świetne właściwości termoochronne możemy uzyskać poprzez usypanie wokół podstawy pnia kopczyka o wysokości około 30 cm. Najlepiej zastosować w tym celu podłoże organiczne o dobrych właściwościach izolacyjnych; idealny będzie naturalny kompost. Warstwa kompostu doskonale uchroni delikatne pnie młodych drzewek przed przemarznięciem. 

W celu ochrony drzewek owocowych przed działaniem niskich temperatur zaleca się również obłożenie pni matami słomianymi lub owinięcie ich zimową agrowłókniną. Można użyć również specjalnej tektury o pofalowanej strukturze. Zastosowanie tekstury ma jednak ten minus, że tworzywo łatwo wchłania wilgoć i szybko przemaka. 

Doskonałą ochroną pni młodych drzewek jest założenie na nie specjalnej siatki zabezpieczającej. Siatkę zakładamy mniej więcej do wysokości 50-100 cm, w zależności od wysokości drzewka. Siatka uchroni drzewka owocowe przed podgryzaniem przez małe zwierzęta, zwłaszcza zające, myszy lub inne gryzonie. W celu ochrony pni możemy użyć na przykład specjalistycznych ochraniaczy sadowniczych. Doskonałym pomysłem jest również zastosowanie osłonek samozaciskowych lub rurek wykonanych z PCV. 

Pnie drzewek owocowych należy zabezpieczyć również przed podgryzaniem ich przez większe zwierzęta, między innymi sarny i jelenie. Dzikie zwierzęta leśne bardzo lubią obgryzać pnie młodych drzewek owocowych, ponieważ stanowią dla nich doskonałe źródło cennych składników odżywczych. Świetnym sposobem na odstraszenie większych zwierząt jest zawieszenie na gałązkach drzew zwykłych mydełek toaletowych.
 

 

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.