Jakie lampy do ogrodu?

Nowoczesny dom to nie tylko piękne wnętrze, ale też ogródek z zadbanymi roślinami. Coraz więcej rodzin decyduje się na zakup lamp do ogrodu, które mają podkreślać roślinność, gdy słońce już dawno zajdzie. Na półkach sklepowych mamy do wyboru kilkanaście rodzajów żarówek, ale w tym artykule skupimy się na najpopularniejszych rozwiązaniach. Zachęcamy do lektury.

Zadbaj o swobodę ruchu

Podwórko lub jak kto woli - ogródek wymaga oświetlenia przede wszystkim ścieżek i przejść. Do tego celu świetnie nadadzą się typowe lampy solarne, które w ciągu dnia się ładują, a przez noc świecą. Możemy je kupić za niewielkie pieniądze, a ich żywotność przekracza 5 lat. Zazwyczaj wykonane z plastiku, ale jeśli chcemy osiągnąć lepszy efekt, możemy kupić modele metalowe, które co prawda kosztują kilkadziesiąt złotych, ale będą nam służyć co najmniej kilka lat dłużej.

Podświetlane oczko wodne

Niewielkie oczko wodne będzie się prezentować wyśmienicie, jeśli zapewnimy mu odpowiednie oświetlenie. Bardzo modne są żarówki punktowe lub LED. Można je zamontować na dnie oczka lub w jego obrębie. Dobrym pomysłem będzie zakup kolorowych żarówek, które mogą tworzyć iluminację i podkreślać kształt oczka wodnego. Nie może jednak zabraknąć światła białego, dlatego zaleca się różnorodność.

Świetlówki kompaktowe w okrągłym kloszu

W każdym mieście chodniki oświetlane są zazwyczaj świetlówkami kompaktowymi, które są zamknięte w okrągłym kloszu. Dzięki temu światło pada równomiernie w każdym kierunku. Podobną konstrukcję możemy stworzyć w naszym ogrodzie. Możemy skorzystać ze świetlówek o mocy 9W lub żarówek LED 9W / 420 lumenów. O wiele lepsze będą LED'y, bo choć droższe, to dają przyjemne światło, które nie razi w oczy.

Widok na posesję

Przed domem powinno znajdować się centralne oświetlenie, najlepiej z czujnikiem ruchu i zmierzchu. Dobrym wyborem będzie zatem halogen. Jego barwa jest podobna do światła dziennego, dlatego nie będzie raził w oczy i dobrze oświetlał całą posesję. Nie potrzebujemy dużego halogenu. Modele o mocy 250W bez problemu oświetlą nawet 400 metrów kwadratowych i wbrew pozorom okażą się energooszczędne.

Ogród to miejsce wypoczynku, relaksu i zachwycania się roślinnością. Nowoczesne ogródki są piękne nie tylko za dnia, ale szczególnie w nocy. Jeśli wybierzemy kilka rodzajów żarówek i odpowiednio je zamontujemy, to stworzymy wokół siebie aurę bajkowej krainy.

 

 

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.