Ochrona ogrodzenia w ogrodzie przed zniszczeniem - o czym należy pamiętać?

Piękny ogród jest wizytówką każdego domu. Oprócz kwiatów, drzew owocowych i innych roślin, ważną sprawą jest także odpowiednie ogrodzenie. Ogrodzenie może być interesującym zwieńczeniem naszej posesji; pełni również kluczową funkcję praktyczną przy zapewnianiu bezpieczeństwa dla nas i naszych najbliższych. Jak należy dbać o ogrodzenie ogrodowe, aby chronić je przed zniszczeniem? 

Rodzaj zabiegów pielęgnacyjnych i czynności mających na celu ochronę ogrodzenia przed zniszczeniem zależy przede wszystkim od materiału, z którego zostało wykonane. Inna pielęgnacja zalecana jest dla ogrodzeń drewnianych, a inna dla konstrukcji stalowych czy wykonanych z siatki. 

W przypadku ogrodzenia wykonanego z drewna kluczową kwestią jest odpowiednia impregnacja. Prawidłowe zabezpieczenie drewna preparatami impregnującymi pozwoli uchronić ogrodzenie przed niekorzystnym wpływem wilgoci i pojawianiem się pleśni oraz grzybów. Nawet jeśli kupiliśmy solidnie wykonane deski, po kilku latach należy je odnawiać. 

Pielęgnację ogrodzenia drewnianego rozpoczynamy od dokładnego usunięcia wierzchniej warstwy starej farby oraz fragmentów obrośniętych mchem. Używamy w tym celu papieru ściernego, a trudniejsze partie czyścimy szlifierką lub twardą szczotką. Uzupełniamy ewentualne ubytki w deskach, po czym dokładnie szlifujemy powierzchnię. Na koniec pokrywamy ogrodzenie impregnatem i malujemy farbą albo lakierem.

Dobrym sposobem na ochronę ogrodzenia zbudowanego ze stali kutej lub spawanej jest dokładne oczyszczenie elementów przęseł z pojawiającej się na nich rdzy. Powstanie rdzy jest nieuniknione nawet w przypadku stali z ocynkowaniem ogniowym czy lakierowaniem proszkowym. 

Przystępując do odświeżenia ogrodzenia stalowego najpierw trzeba pozbyć się rdzy i farby. Używamy w tym celu papieru ściernego, szlifierki lub drucianej szczotki. Oczyszczony fragment należy przeszlifować i pokryć warstwą podkładu. Następnie malujemy przęsła na wybrany kolor i pozostawiamy do wyschnięcia. 

Sposobem na ochronę ogrodzenia zbudowanego z siatki ocynkowanej jest usunięcie pojawiającej się rdzy za pomocą drucianej szczotki, nakładki na wiertarkę lub specjalnego środka do odrdzewiania. Tak oczyszczoną siatkę powleka się warstwą podkładową, a następnie maluje farbą nawierzchniową przeznaczoną do ogrodzeń ze stali ocynkowanej. Ze względu na utlenianie się cynku, taka procedurę należy powtarzać co najmniej raz na kilka lat lat. 

Najlepszym czasem na zbudowanie nowego ogrodzenia jest okres jesienny. Zwłaszcza ciepłe dni października zachęcają do technicznych prac w ogrodzie. Najprościej jest wykonać zwykłe ogrodzenie z siatki lub drewna. Jeśli jednak zechcemy zbudować solidne ogrodzenie z kamienia, będziemy musieli uzyskać wcześniej zgodę z urzędu miasta lub starostwa powiatowego. Konieczność uzyskania takiej zgody dotyczy przypadków, gdy ogrodzenie ma stać w bezpośrednim sąsiedztwie ogólnodostępnej ulicy lub chodnika.

 

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.