Jak wybrać ogrodzenie do ogrodu?

Ogrodzenie ogrodowe oprócz funkcji ochronnej ma również drugą funkcję, a mianowicie powinno ogród zdobić. Jest w końcu wizytówką ogrodu i domu, pierwszą rzeczą, którą widzą odwiedzający przychodzący do naszego domu. Jak wybrać ogrodzenie aby spełniało te dwie funkcje, współgrając przy tym z wystrojem ogrodu i stylem w jakim jest zachowany ogród? Poniżej zestawienie różnego rodzaju ogrodzeń do ogrodu, na które możemy się zdecydować aranżując własną ogrodową przestrzeń. 

Ogrodzenia metalowe

Ogrodzenie ogrodu jak już mówiliśmy ma dwie główne funkcje do spełnienia, a przy funkcji ochronnej wiele zadań takich jak: oddzielenie ogrodu od hałasu, ale również od kurzu i spalin, oraz utrudnienie wszelkim intruzom wstęp na teren ogrodu, czy też posesji. Biorąc pod uwagę drugą funkcję – a więc funkcję estetyczną ogrodzenie powinno również podkreślać urodę ogrodu i domu, a przynajmniej współgrać z tym stylem. Ogrodzenie wykonane z metalu na pewno spełnia przynajmniej część postawionych przed nim wymagań. Jest trwałe, mocne a wytwory z metalu potrafią być piękne poprzez możliwość stworzenia wielu pięknych a wręcz fantazyjnych kształtów. Ogrodzenie takie nie jest jednak szczelne – więc jeśli bardzo zależy nam na oddzieleniu ogrodu od hałasu i kurzu z zewnątrz to nie będzie dla nas najlepsze rozwiązanie. Tańszą wersją ogrodzenia z metalu są płoty żeliwne – odlewane w gotowych formach. Ich powierzchnia pokryta jest farbą lub innym metalem, co zapobiega ich korozji. Natomiast najpopularniejszym i najtańszym ze wszystkich ogrodzeniem metalowym jest zwykła siatka, która niestety nie jest rozwiązaniem estetycznym. Oprócz tych tradycyjnych siatek coraz popularniejsze stają się panele ze zgrzewanego drutu. Panele takie są przede wszystkim sztywne, co ułatwia montaż, oraz dużo odporniejsze na wszelkiego rodzaju odkształcenia i zniszczenie niż tradycyjna siatka pleciona.

Ogrodzenia wykonane z drewna i kamienia

Do dziś są jednymi z najpopularniejszych i najchętniej używanych. Drewniane ogrodzenia są budowane za pomocą sztachet, żerdzi i drewnianych bali. Jeżeli zdecydujemy się na ogrodzenie całkowicie wykonane z drewna, wtedy wszystkie jego detale trzeba bardzo starannie przygotować, tak aby przede wszystkim zabezpieczyć je przed wilgocią, grzybami czy też pleśnią. Ogrodzenie tego typu można pokryć impregnatem do drewna, a także pomalować farbą na dowolny wybrany przez siebie kolor. Ogrodzenie drewniane ma również ten plus, że może przybrać wiele form, zaczynając od płotu ze zwykłych sztachet, poprzez płot z desek lub bali drewnianych, aż po taki, w którym przęsła są betonowe, kamienne lub z cegły, natomiast ich wypełnienie stanowią deski. Takie połączenie jest dużo bardziej opłacalne ze względu na to, że kamień jest materiałem dużo trwalszym od drewna, ale, niestety, jest również droższy. Mimo wszystko płot drewniany jest dużo mniej wytrzymały i szybciej ulegać będzie psuciu się i niszczeniu niż ogrodzenia z innych materiałów. Do budowy ogrodzeń z kamienia jest na przykład używany kamień łupany, oraz cięty, ale również kamień polny i na przykład rzeczne otoczaki. Kamienne ogrodzenia występują dość rzadko, częściej kamień używany jest przy budowie ogrodzeń jako część projektu, np. jako słupki, pomiędzy którymi wypełnienie jest drewniane lub metalowe. 

Ogrodzenia ceramiczne

Cegła ceramiczna jest zdecydowanie niedocenianym materiałem, z którego możemy zbudować płot. Chociaż prawdą jest, że lity mur z cegły pasuje najbardziej do działek o dużej powierzchni. Po wybudowaniu takiego ogrodzenia warto pokryć jego powierzchnię preparatem hydrofobowym zapobiegającym nasiąkaniu cegieł wodą, co zdecydowanie przedłuży jego żywotność. Ogrodzenie tego typu na pewno spełnia funkcję ochronną, a cegły również sprawiają bardzo estetyczne wrażenie.

Komentarze:

 

Drewno, kamień, świetna sprawa. Chociaż znacznie bardziej praktyczne jest ogrodzenie metalowe. Co kto lubi. No i metalowe też jest po prostu tańsze

Dodaj komentarz:

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.