Drewniany podest w ogrodzie - na co zwrócić uwagę przy kupnie?

Każdy kto ma duży ogród wie jakim dobrodziejstwem jest zamontowany na nim taras. Na większości filmów wiele imprez odbywa się na wielkich tarasach oraz większość romantycznych scen ma miejsce późną wiosną, na ławce, w rogu pięknego drewnianego podestu w ogrodzie. Taras jest to miejsce, gdzie możemy zrelaksować się i odpocząć po ciężkim dniu. Ponadto możemy na nim organizować grille, spotkania ze znajomymi albo po prostu leżeć na leżaku i opalać się w upalne dnie. Zalet oraz zastosowań drewnianego podestu w ogrodzie można by wymienić naprawdę wiele. Zanim jednak zaczniemy czerpać korzyści oraz relaksować się na naszym wymarzonym tarasie to musimy go kupić oraz zamontować w naszym ogrodzie, a to wcale nie jest taka łatwa sprawa. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego czym się kierować przy zakupie drewnianego podestu do ogrodu. Zapraszam do lektury!

Podstawowe pytanie: z jakiego drewna powinien być wykonany nasz podest?
Przede wszystkim zanim zabierzemy się za budowę tarasu musimy zastanowić się nad tym jaki gatunek drewna będzie nas interesował. Warto wziąć tutaj pod uwagę deskę kompozytową, ponieważ nie będziemy zmuszeni do impregnowania jej olejem czy też malowania jej farbą, a to duży plus. Kolejnym atutem tego rodzaju desek jest ich prosty i szybko montaż, który zawdzięczamy systemowi klipsów, które są niewidoczne, a więc nasz taras będzie się dobrze prezentował. Minusem w przypadku deski kompozytowej jest to, że będziemy musieli regularnie i dokładnie sprząta nasz drewniany podest w ogrodzie. Innym, równie dobrym rozwiązaniem będzie zakup drewna egzotycznego, ponieważ posiada ona bardzo dużą, naturalną odporność, a co za tym idzie będziemy musieli go olejować jedynie raz na dobre kilka lat. Poza tym wśród atutów Drewa egzotycznego należy wymienić jego naprawdę dobre parametry techniczne oraz jego wyjątkową wytrzymałość. 

Jaka powinna być stabilność deski?
W przypadku takiej budowli jaką jest taras koniecznie powinniśmy zwrócić uwagę również na czynnik jakim jest stabilność naszego drewna. Przede wszystkim nie możemy zapomnieć o tym, że stabilność drewna opisuje to w jakim tempie oraz w jakim stopniu zmieniają się wymiary elementu drewnianego w momencie, gdy następuje zmiana wilgotności w otoczeniu naszego drewnianego podestu w ogrodzie. Powinniśmy wiedzieć, że prawdopodobieństwo tego, że nasza deska ulegnie pęknięciu lub wypaczeniu jest mniejsze jeśli mniejsza będzie zmiana naszych wymiarów.

Jaki kolor drewna wybrać do naszego podestu w ogrodzie?
Wybór koloru to zmartwienie wielu osób, które decydują się na taras w ogrodzie, ponieważ jest on bardzo ważny. Tutaj musisz wiedzieć, że deski kompozytowe dostępne są w czterech, podstawowych kolorach, natomiast inne deski występują w gamie przeróżnych kolorów. Wszystko zależy tutaj od Twojego gustu oraz tego jaki kolor ma Twój dom, ale pamiętaj, że zawsze możesz samodzielnie zabarwić kolor desek, jeśli ten, który wybierzesz po zamontowaniu jednak nie będzie Ci odpowiadał.

 

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.