Umywalka nablatowa w łazience

Projektując łazienkę jednym z elementów, na który zwracamy najwięcej uwagi jest ceramika. Umywalka powinna kształtem i stylem pasować do wystroju naszej łazienki. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę przy jej wyborze.

Kupujemy umywalkę nablatową

Wybierając umywalkę nablatową warto zwrócić przede wszystkim uwagę na to,
czy posiada ona otwór na baterię, czy też nie. W sklepach są dostępne umywalki właśnie
w dwóch wersjach: z otworem na baterię i bez otworu, do której potrzebna jest bateria podtynkowa lub instalowana na blacie.

Umywalki nablatowe można powiesić poprzez zamocowanie jej na ścianie
lub postawić na blacie. Należy tutaj pamiętać, że większość umywalek z tyłu jest nieszkliwiona. Nie przeszkadza to, gdy będzie się ona znajdować przy ścianie. Jednak jeśli chcemy, by umywalka stała w pewnym odstępie od ściany, nieoszkliwiona umywalka zepsuje wystrój naszej łazienki.

Na czym postawić umywalkę?

Aranżacje łazienki z umywalką mogą być różne. Umywalkę nablatową możemy postawić na szafce. Często producenci mebli, projektują specjalne szafki, które będą odporne na wilgoć. Jeśli chcemy być oryginalni możemy w łazience postawić starą szafkę. Ważne,
by miała odpowiednią wysokość i była zabezpieczona przed działaniem wody.

Umywalkę można także umieścić na blacie. Montując umywalkę na blacie warto pamiętać o tym, że ciężka umywalka wymaga mocnego i solidnego blatu. Może być wykonany z polakierowanej płyty MDF, blatu kompozytowego lub płyty OSB obłożonej kafelkami. W łazienkach bardzo dobrze prezentują się również blaty z drewna – szczególnie egzotycznego. Jeżeli umywalka i blat jest ciężki, montując go do ściany będziemy potrzebowali metalowego stelaża, natomiast jeśli blat z umywalka nie są ciężki, a nasza ściana jest murowana – do montażu wystarczą odpowiedniej długości kołki.

Bateria łazienkowa - montaż

Najlepszym rozwiązaniem jest zakup umywalki razem z baterią. Nie trzeba wówczas martwić się o otwór w blacie czy dostosowanie wysokości baterii do rur kanalizacyjnych. Producenci zazwyczaj polecają pasujące do siebie umywalki i baterie łazienkowe.

Baterie, które mocuje się bezpośrednio na umywalce warto podłączyć plastikowymi rurami lub wężykami, które są wygodniejsze i bardziej elastyczne. Należy pamiętać jednak
o częstym sprawdzaniu ich szczelności.

Baterie montowane na blacie są natomiast idealnym rozwiązaniem do umywalek nietypowych, np. wysokich lub dużych i płaskich. Przy montażu należy pamiętać,
by odległość między wlewką, a krawędzią umywalki wynosiła około 15 cm, a strumień wody powinien padać mniej więcej na środek umywalki.

Montując baterię podtynkową trzeba pamiętać o dobrej izolacji ściany, glazurą, szkłem lub kamienną okładziną. Jeśli natomiast mocujemy ją w gołej ścianie powinniśmy pomalować ją farbą wodoodporną.

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.