Umywalki, czyli jak wybrać odpowiedni zestaw

Korzystając na co dzień z łazienki lub kuchni, rzadko zastanawiamy się nad wybranym przez siebie wyposażeniem. Trzeba jednak przyznać, że sam zakup do prostych nie należy i często przysparza on niemałych problemów nawet projektantom wnętrz. Asortyment musi być zarówno elegancki, dopasowany do wystroju pomieszczenia, jak i bezpieczny oraz funkcjonalny. 

Jak wybrać umywalki i baterie łazienkowe lub kuchenne, by spełniały wszystkie kryteria i zaspokajały potrzeby gości oraz lokatorów? Rozwiązaniem tego problemu zajmiemy się w dalszej części tekstu, przedstawiając również popularne, innowacyjne i nieszablonowe konstrukcje.

Rodzaje i zastosowanie umywalek

Umywalki możemy podzielić na 6 podstawowych kategorii:

  • Wpuszczane w blat – w przeważającej części zamontowane są one poniżej poziomu blatu. Wystający element posiada zazwyczaj szersze krawędzie opierające się na powierzchni.
  • Meblowe – zazwyczaj oferowane są z dopasowaną szafką podumywalkową. Zyskujesz w ten sposób dodatkowe miejsce do przechowywania kosmetyków lub chemii.
  • Ścienne – montowane bezpośrednio do ściany łazienki. Wciąż chętnie wykorzystywane w niewielkich łazienkach.
  • Półblatowe – jak sama nazwa wskazuje, częściowo wystają poza obszar blatu. Perfekcyjnie pasują do długich, wąskich łazienek.
  • Wolnostojące – tego typu rodzaj konstrukcji jest najsolidniejszym wyborem. Umywalki wolnostojące najlepiej prezentują się w łazienkach o dużym metrażu, gdyż zajmują dużo miejsca.
  • Nablatowe – jest to innowacyjne i efektywne rozwiązanie, które w większości przypadków cieszy się zachwytem użytkowników. Mogą być one montowane zarówno na blatach, jak i specjalnie przystosowanych meblach.

Oczywiście różnią się one nie tylko sposobem montażu, ale również designem. Nie każda łazienka lub pomieszczenie sanitarne przystosowane jest do tego, by zastosować w nim dany rodzaj umywalki. W dużej mierze zależy wszystko od metrażu i stylu aranżacji wnętrza.

Rozwiązania na miarę XXI wieku – jak dobrać odpowiednią baterię do umywalki? 

Producenci wyposażenia łazienkowego prześcigają się w innowacyjności swoich pomysłów. Trzeba jednak przyznać, że abstrahując już od ich kreatywności, co pewien czas pojawia się wzór lub fason, który przez kilka kolejnych sezonów spotykany jest we wszystkich nowoczesnych i świeżo wyremontowanych mieszkaniach, restauracjach, biurach, a nawet obiektach publicznych (np. w centrach handlowych).

Jak wtedy dopasować baterię do umywalki? Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z zestawów producenckich. Każda szanująca się marka wypuszcza na rynek linie produktowe. Jedna seria z tą samą nazwą posiada zazwyczaj identyczne wykończenie, dopasowany styl i ten sam kolor. Masz wtedy pewność, że tak skompletowany zestaw będzie prezentować się w sposób elegancki. Dodatkowym atutem jest niższa cena, niż podczas oddzielnego zakupu tych samych komponentów. Zaoszczędzić można od kilku, nawet do kilkunastu procent ceny, co w przypadku tak dużej inwestycji jaką jest remont, jest ogromną zaletą.

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.