Jak wybrać baterię prysznicową?

Może odpowiedź na to pytanie zabrzmi banalnie, ale: wybierz taką baterię prysznicową, która Ci się najbardziej podoba. Obecnie w sklepach jest ogromny wybór – także będziesz miał w czym przebierać. W związku z tym zanim wybierzesz się do sklepu powinieneś dokładnie określić – czego tak naprawdę potrzebujesz? Ile jesteś w stanie wydać na baterię prysznicową? Jak duża powinna być Twoja bateria prysznicowa? Możesz oczywiście po prostu iść do sklepu i wziąć pierwszą, lepszą baterię, ale zdecydowanie lepiej dobrze przemyśleć tego rodzaju zakup, ponieważ czegoś takiego jak bateria prysznicowa przecież nie kupujemy codzienne – jest to raczej zakup na dłuższy okres czasu. 

Jakie mamy rodzaje baterii prysznicowych?
Baterie prysznicowe możemy podzielić na te, które montujemy na ścianie lub takie, które umieszczamy pod tynkiem. Jeśli jednak mamy dużo pieniędzy i chcemy pozwolić sobie na odrobinę luksusu to możemy pomyśleć o modelach podłogowych. W przypadku baterii naściennych, nazywanych także natynkowymi to zazwyczaj umieszczamy je bezpośrednio do rur zimnej i ciepłej wody, które są doprowadzone do naszej łazienki. Ich największym atutem jest to, że bardzo łatwo możemy je zamontować. Ponadto są to modele, które możemy dość często wymieniać i nie musimy w tym czasie układać nowych instalacji, które doprowadzają wodę czy też kuć ścian. Wybór, jeżeli chodzi o baterie naścienne jest bardzo duży – możemy kupić takie bardziej luksusowe, a także tańsze, standardowe modele. 
Natomiast jeżeli chodzi o baterie podtynkowe to niestety, ale aby je zamontować będziemy musieli wykuć w ścianie odpowiednie bruzdy. Ponadto tego rodzaju baterie powinniśmy zamontować jeszcze przed założeniem glazury, ponieważ to w właśnie ścianie jest umieszczony mechanizm sterujący naszą baterią. 

Czy waga baterii prysznicowej ma znaczenie?
Okazuje się, że tak i to bardzo duże. Zasada jest taka, że im cięższa jest bateria to zwykle oznacza, że jest lepsza. Dlaczego? Ponieważ taka bateria jest szczelniejsza i najzwyczajniej w świecie trwalsza niż taka lekka, wykonana np. z plastiku. Poza tym pamiętajmy o tym, że bateria, która posiada grubsze ściany - nie jest bardzo podatna na zmienną temperaturę wody.

Wybierz odpowiednią głowicę w swojej baterii prysznicowej!
Głowica to jeden z ważniejszych elementów, na który należy zwrócić uwagę przy zakupie baterii prysznicowej, ponieważ to ona decyduje o jej szczelności i jakości. Ponadto powinieneś wiedzieć o tym, że to właśnie głowica jest odpowiedzialna za zmieszanie oraz regulację wody zimnej i ciepłej. Zanim kupisz baterię prysznicową powinieneś sprawdzić jaka jest średnica głowicy – zwykle mają one około 40 milimetrów, ale możesz spotkać się także z takimi, które mają rozmiar 35 milimetrów. Rozmiar głowicy ma duże znaczenie, ponieważ im większa ona jest – tym większy jest potem strumień wody. Obecnie jest także możliwość kupienia w sklepie specjalnych głowic, które mają tłumiki, czyli innymi słowy takie sitka, których zadaniem jest tłumienie szumu przepływającej ciągle wody. Głowice możemy podzielić na: termostatyczne, suwakowe oraz ceramiczne. Jeżeli chodzi o te pierwsze - termostatyczne - to ich zadaniem jest przede wszystkim utrzymywanie stałej temperatury wody. Natomiast głowice suwakowe to takie, które znajdziemy już w tych starszych bateriach i które obecnie są w większości przypadków zastępowane przez głowice ceramiczne. Jeżeli zaś mowa o głowicach ceramicznych to umożliwiają one precyzyjne ustawienie temperatury i siły wody.

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.