Wanna dopasowana do łazienki

Dylemat pomiędzy wyborem wanny a prysznica jest znany każdemu, kto urządzał łazienkę. Oba rozwiązania mają swoje plusy i trudno zrezygnować z którejkolwiek opcji. Dlatego dysponując dużą przestrzenią lub dwiema łazienkami w domu, ich właściciele bardzo często decydują się połączyć obie możliwości. Sam wybór wanny także wymaga zastanowienia, ponieważ na rynku spotykamy już nie tylko prostokątne, klasyczne modele.

Organizacja przestrzeni
W bardzo małych łazienkach właściciele decydują się raczej na prysznic, chcąc zaoszczędzić przestrzeń. Jednak nie zawsze trzeba rezygnować z chęci posiadania wanny jedynie ze względu na mały metraż – wystarczy dopasować jej kształt do powierzchni, jaką dysponujemy. Wśród klasycznych modeli o prostokątnym kształcie spotkać można wanny o szerokości od 70 do 100 cm oraz długości pomiędzy 120 a 200 cm. Tak duża różnorodność pozwoli łatwiej dopasować się na przykład do wielkości wnęki, którą można zabudować. Prostokątny kształt sprzyja także usytuowaniu wanny w rogu pomieszczenia.
Korzystna dla niewielkiej łazienki może okazać się także bardziej nowoczesna, asymetryczna forma. Wariant narożny lub wnękowy pozwala dostosować kształt do możliwości, jakie daje łazienka. Od frontu tego rodzaju wanny zakończone są często łukiem, ale również wielbiciele prostych kształtów znajdą model dla siebie. Wymiary asymetrycznych wanien są zróżnicowane, co także przemawia na ich korzyść – wahają się pomiędzy 140-180 cm długości oraz 75-110 cm szerokości.
Dysponując większą przestrzenią możemy pozwolić sobie na bardzo efektowną wannę wolnostojącą o owalnym lub prostokątnym kształcie.

Istotne detale
Wybór kształtu wanny to pierwszy krok, jednak ze względów estetycznych i praktycznych istotne będą także kolejne decyzje – dotyczące materiału, z którego została wykonana, oraz obudowy. Akryl, stal, żeliwo i kamień to najczęściej spotykane materiały. Każdy z nich ma swoje zalety, ale także ograniczenia – wanny z kamienia to zdecydowanie najdroższy wariant, żeliwo gwarantuje trwałość, ale jest ciężkie, w przeciwieństwie do lekkiego ale mniej wytrzymałego akrylu. Szeroki wybór materiałów wykończeniowych także nie ułatwia decyzji – wannę można obudować tradycyjnie, przy pomocy płytek lub wybrać drewno, mozaikę czy panel maskujący.

http://www.urzadzamy.pl/lazienka/plytki-do-lazienki-meble-do-lazienki-ceramika/lazienka-jak-dobrze-wybrac-wanne-podpowiadamy-jakie-wanny-do-jakich-wnetrz,73_7322.html

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.