Rodzaje wanien

Każdy, kto zmaga się z urządzeniem własnej łazienki musi stanąć przed wyborem odpowiedniej wanny do zastanego wnętrza. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych wersji wanien, co pozwala dobrać tą idealną, pasującą do stylu i wymiarów łazienki. Ważne jest również, aby wanna odpowiadała potrzebom użytkowników. W ofercie Pekado znajdziemy wanny o różnych kształtach, wymiarach, kolorach i funkcjach. Jaką zatem wybrać? Urządzenia te możemy zróżnicować między sobą ze względu na kształt, jak i materiał, z jakiego są wykonane.

Jak można się domyślać, ile rodzajów wanien, tyle różnych cen. Poszczególne warianty różnią się jednak nie tylko ceną i wyglądem, ale również trwałością czy sposobem montażu. To ostatnie jest szczególnie uzależnione od wagi wanny, ponieważ im jest cięższa, tym trudniejszy będzie jej transport a następnie montaż. Oto krótka charakterystyka dostępnych wanien.

Rodzaje wanien ze względu na materiał
Wanny akrylowe są najbardziej popularne. Produkuje się je z wysokiej jakości akrylu, co sprawia, że są twarde, odporne na zarysowania i uderzenia oraz niszczące działanie środków chemicznych. Ich zaletą jest izolacja termiczna, sprawiająca, że woda w takiej wannie długo pozostaje ciepła. Dodatkowo warto podkreślić, że powierzchnia takiej wanny jest przyjemna w dotyku a sam materiał jest odporny na rdzę, przebarwienia oraz zacieki wapienne. Kolejny typ to wanna żeliwna, która należy do niezwykle trwałych. Tego rodzaju wanny odporne są na uszkodzenia oraz bardzo długo utrzymują temperaturę wody. Warto dodać również, że wanny takie są odporne na działanie światła i promieni UV, co sprawia, że nie blakną i nie matowieją. Następnie mamy wanny stalowe emaliowane, które charakteryzują się dużą odpornością na zarysowania, uderzenia oraz działania domowych środków chemicznych. Wadą wanien stalowych jest to, że gdy nalejesz do niej ciepłej wody dość szybko straci ona temperaturę. Ostatnim typem są wanny ze sztucznego marmuru, które są bardzo solidne i odporne na uszkodzenia mechaniczne, ciepłe w dotyku, dźwiękochłonne oraz długo utrzymują temperaturę wody. Ich wadą jest jednak bardzo wysoka cena oraz tak samo wysoka waga.

Rodzaje wanien ze względu na kształt
Najpowszechniejsze są wanny prostokątne, w ramach których możemy znaleźć modele, gdzie część na stopy jest węższa. Pozwala to na zmniejszenie pojemności wanny i tym samym większą oszczędność w zużyciu wody. Kolejne to wanny narożne, które mogą mieć formę trójkątną, pięciokątną, sześciokątną, zaokrągloną od frontu, symetryczną oraz asymetryczną. Następny rodzaj to wanny okrągłe, które świetnie sprawdzają się w dużych łazienkach. Można je, tak samo jak wanny owalne, zamontować w centralnym miejscu łazienki, przez co będą stanowić aranżacyjne serce wnętrza. 

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.