Wanna obudowana czy wolnostojąca?

Jednym z najczęstszych pytań, jakie zadajemy sobie podczas urządzania łazienki jest to jaką wannę wybrać? Co się sprawdzi najlepiej w naszej łazience - obudowa do gotowej wanny, wykończenie płytkami czy drewnem a może wanna wolnostojąca? Tak naprawdę wszystko zależy od tego, jak wielką łazienką dysponujemy. Wszystkie bowiem elementy łazienkowe powinny być nie tylko estetyczne, ale też funkcjonalne. Niezwykle istotne jest ergonomiczne planowanie tak, abyśmy mogli swobodnie i bez przeszkód poruszać się po łazience, wykonując swoją codzienną toaletę.

Mając na uwadze powyższe wskazania możemy zacząć rozważać nasz dylemat. W sytuacji, gdy dysponujemy małą łazienką, a marzymy o długich i relaksujących kąpielach, lepiej zdecydować się na wannę z obudową przylegającą do ścian. Takie rozwiązanie jest bardziej praktyczne od wanien wolnostojących, które lepiej sprawdzają się w dużych łazienkach.

Wanna wolnostojąca
Decydując się na wannę wolnostojącą możemy swobodnie pokombinować z materiałem. Na rynku dostępne są wanny z miedzi, kamienia oraz drewna. W ten sposób będziemy mogli oryginalnie zaaranżować wnętrze łazienki, której serce będzie stanowić majestatyczna wanna. Należy jednak pamiętać, że wybierając elegancką wannę wolnostojącą będziemy musieli liczyć się ze zdecydowanie wyższymi kosztami niż to ma miejsce w przypadku wanny w zabudowie. Nie dość, że sama wanna jest dosyć droga to trzeba dobrać do niej również właściwą armaturę. W przypadku montowania wanny wolnostojacej najlepiej sprawdzą się stojące baterie podłogowe.

Wanna w obudowie
Wanna w obudowie jest tańsza od wolnostojącej i oferuje wiele możliwości aranżacyjnych. Takie rozwiązanie jest również bardziej praktyczne, ponieważ łatwo utrzymać wannę w czystości. Chodzi o to, że naprawdę dokładne wytarcie przestrzeni pod wanną wolnostojącą jest dość uciążliwe, podczas gdy problem ten znika w przypadku wanny w obudowie. Samą obudowę wanny można wykorzystać jako półkę na kosmetyki i akcesoria łazienkowe, co jest ważne w sytuacji, gdy łazienka jest mała. Osłony wanny występują w różnych wersjach, jednak sposób montażu jest najczęściej taki sam. Zaczynamy od szkieletu, który w standardowych konstrukcjach ma postać metalowych profili, które rozstawiane są wzdłuż boków wanny. Powinniśmy najpierw obrysować wannę i zaznaczyć punkty w ścianach i podłodze, na których zamontujemy profile. Montując obudowę boczną wanny musimy zaznaczyć punkt ustawiony około 2,5 cm w głąb wanny, ponieważ jest to najpowszechniejsza grubość stelaża. Teraz należy wyciąć 4 profile: dwa dla boku wanny i dwa dla panelu czołowego. W przypadku profili bocznych należy odjąć od ich długości 80 mm, natomiast od frontowych 120 mm, co umożliwi połączenie ich spójnie w ramy. Uzyskamy tak dwie ramy – boczną i frontową. Na sam koniec zostaje zamontowanie ich do ściany.

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.