Umywalka do małej łazienki

Bardzo często przy wyborze umywalki do ciasnej łazienki, wydaje nam się, że najlepszą decyzją będzie postawienie na małe i płytkie urządzenie. Otóż nic bardziej mylnego. Zbyt mała umywalka w ciasnym pomieszczeniu może okazać się prawdziwym koszmarem, ponieważ są one wyjątkowo podatne na rozchlapywanie. Jeśli więc nie chcesz korzystać z zachlapanej i nieustannie mokrej łazienki zapraszamy do lektury naszego krótkiego poradnika.

Jeśli dysponujemy jedną, wyjątkowo małą łazienką, oszczędzanie miejsca poprzez zakup malutkiej umywalki to wbrew pozorom nie najlepszy pomysł. Pamiętajmy, że urządzenie to służy nam do wielu podstawowych czynności i jest w łazience niezbędnym elementem. Zatem warto kierować się zasadą, że umywalka powinna być przede wszystkim proporcjonalna do miejsca i funkcjonalna. Dobrze dobrana pozwoli nam na efektywne korzystanie z łazienki i wykonywanie w niej wielu codziennych zadań.

O czym należy pamiętać?
Ogólnie przyjmuje się, że minimalna szerokość umywalki nie powinna być mniejsza niż 45 cm. Standardowa armatura ma głębokość od 38 do 44 cm, jednak możemy wybrać model nieco płytszy. W małych łazienkach świetnie sprawdzają się modele narożne, które maksymalnie wykorzystują dostępną powierzchnię w kącie danego pomieszczenia. W tym wypadku pojawia się jednak problem lustra, który można rozwiązać poprzez zastosowanie narożnej umywalki asymetrycznej tak, że lustro zawieszamy spokojnie nad jej dłuższym bokiem. Inną opcją jest zastosowanie umywalki na blacie szafki, co sprawia, że obok niej znajduje się wiele wolnej powierzchni na niezbędna przedmioty i przybory toaletowe. Dodatkowo, można pod nią zainstalować praktyczny schowek na ręczniki, detergenty lub inne akcesoria. Zdecydowaną zaletą takich umywalek nadblatowych jest ich estetyka i oryginalność wykonania, co sprawia, że są one również wyjątkowym elementem dekoracyjnym.

Ergonomiczne planowanie
Według przeprowadzanych symulacji wynika, że przeciętnej osobie stojącej przy umywalce najprościej jest używać urządzeń i szafek znajdujących się nie niżej niż 75 cm od podłogi i nie wyżej niż 150 cm. Wiąże się to z tym, że nie powinno się umieszczać wieszaków, półek, gniazd oraz włączników poniżej i powyżej wspomnianych wysokości. Do wyjątków można zaliczyć szafkę z szufladami ulokowaną pod umywalką. Nie powinny one stwarzać żadnych utrudnień, nawet jeśli znajdują się dość nisko. Oczywiście w rzeczywistości w małych łazienkach najczęściej trzeba liczyć się z koniecznością stosowania nietypowych rozwiązań i układów, warto jednak pamiętać o ergonomii i myśleć przede wszystkim o wygodzie korzystania. Czasem więc lepiej zapomnieć o nowoczesnych, minimalistycznych projektach na rzecz komfortu życia codziennego.

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.