Kupujemy deskę sedesową

Tak naprawdę to od wyboru odpowiedniej deski sedesowej zależy podstawowy komfort użytkowania toalety. Oczywiście możemy kupić pierwszą lepszą deskę, jaką zobaczymy w sklepie, jednak szybko przekonamy się, że nie będzie idealnie pasowała, co znacznie obniży wygodę korzystania z ubikacji. Lepiej zatem nie ryzykować i dowiedzieć się, co oferuje rynek tak, aby znaleźć pasującą do naszej ubikacji deskę.

Wybierając przyszłą deskę sedesową musimy mieć świadomość tego, że nie każda z nich będzie pasować do naszej muszli klozetowej. Co zatem trzeba wiedzieć i przede wszystkim co najpierw należy sprawdzić, żeby dokonać właściwego wyboru? Na samym początku najistotniejsze jest ustalenie pasującego rozmiaru deski. Będziemy mogli dokonać tego tylko i wyłącznie wtedy, gdy poznamy prawidłowy rozstaw zawiasów, za pomocą których montowany jest sedes. Następnie musimy poznać długość oraz szerokość muszli klozetowej. Małe różnice pomiędzy wymiarami deski i muszli można z reguły wyregulować za pomocą śrub łączących oba elementy. Kształty desek, jakie znajdziesz w ofercie Pekado odpowiadają kształtom dostępnych powszechnie muszli klozetowych.

Dobór materiału
Deski wykonane z tworzyw sztucznych są miękkie i bardziej elastyczne. Materiału tego używa się w modelach uniwersalnych, często z dekoracyjnymi nadrukami. Ich wadą jest to, że nie są trwałe, a przy tym są nieodporne na czyszczenie środkami zawierającymi drobinki ścierne. Deski mniej uniwersalne produkuje się z tworzyw twardszych, które są nieco droższe, ale przy tym solidniejsze. Modele z duroplastu posiadają trwalsze i mocniejsze zawiasy i mogą być dodatkowo pokryte warstwą bakteriostatyczną. Deski drewniane są wyjątkowo trwałe i cieplejsze w dotyku. Są to jednak deski ciężkie, więc mają solidne mocowania, niestety nie są łatwe do utrzymania w czystości oraz nie posiadają właściwości bakteriostatycznych. Wykonuje się również deski z żywic syntetycznych, co pozwala na tworzenie dekoracyjnych wzorów o różnym stopniu przezroczystości. Dostępne są też deski sedesowe wykonane ze stali nierdzewnej, które posiadają antybakteryjne właściwości i są praktycznie niezniszczalne.

Deska wolnoopadająca
Ten model posiada specjalną konstrukcję zawiasów, które pod ciężarem deski hamują jej ruch. Sam mechanizm można do pewnego stopnia regulować, tak więc jeśli po upływie pewnego czasu deska zacznie skrzypieć przy zamykaniu bądź będzie domykać się zbyt głośno, wystarczy dokonać odpowiedniej regulacji we własnym zakresie. Deski wolnoopadające wyposażane są w zawiasy, których opór dostosowany jest do masy samej deski. Oznacza to, że nie istnieją lekkie deski wolnoopadające i dlatego nie można domykać ich na siłę, co mogłoby uszkodzić mechanizm spowalniający.

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.