Zabudowana czy wolnostojąca. Jak wybrać idealną wannę?

Wybór wanny może stać się ogromnym dylematem. Lista ofert jest bardzo długa. Jednym z najlepszych sposobów na jej zawężenie jest podjęcie decyzji, czy chcemy wannę wolnostojącą, czy też interesuje nas model do zabudowy. Decyzja ta w dużej mierze zależy od tego, ile miejsca mamy w łazience. Nasz poradnik z pewnością ułatwi jej podjęcie.

Jaka jest różnica między wanną wolnostojącą, a zabudowaną?
Wanny wolnostojące czerpią inspirację z bardziej tradycyjnych wanien z żeliwa, które zajmowały niegdyś centralne miejsce w dużej łazience. Dzisiejsze wolnostojące wanny posiadają bardziej nowoczesne elementy, chociaż niektóre nawiązują do tradycyjnych wzorów. Bez względu na ich formę, wanny wolnostojące zwykle zlokalizowane są w środku pomieszczenia, a nie blisko ściany. Tymczasem modele zabudowane umieszczone są w jednej płaszczyźnie ze ścianą. W standardowych łazienkach mogą obejmować całą szerokość ściany, z odsłoniętą tylko jedną stroną wanny lub czasem jej końcem.

Wanny wolnostojące
Duża, luksusowa wolnostojąca wanna tworzy w domowym zaciszu centrum Spa. Z założenia wolnostojąca wanna jest zwykle dobrym wyborem, jeśli łazienka jest przestronna. Co więcej, wiele osób decyduje się na wolnostojącą wannę, jeśli projektuje sypialnię z kącikiem kąpielowym. 

Wanny wolnostojące są dostępne w wielu stylach i wzorach. Znajdziemy zarówno wanny nowoczesne, jak i tradycyjne. Możemy spodziewać się, że tego typu wanna będzie droższa, niż model przeznaczony do zabudowy. Jeżeli jednak poważnie podchodzimy do kąpieli i chcemy mieć luksus w łazience, to warto zainwestować.

Wanna wolnostojąca może okazać się bardzo praktycznym rozwiązaniem. Jeżeli chcemy wykorzystać ją do kąpieli dzieci przed snem, przestrzeń wokół wanny zapewnia swobodny dostęp, co ułatwia mycie dzieci - zwłaszcza, jeśli połączymy ją z elastyczną głowicą prysznicową.

Wanny do zabudowy
Wanny zabudowane są z pewnością tańszą opcją, niż wanny wolnostojące. Ich główną zaletą jest jednak to, że pasują one prawie do każdej łazienki, ponieważ znajdują się wzdłuż ściany - zwykle w rogu pomieszczenia. To idealne rozwiązanie dla osób dysponujących niewielkimi łazienkami, które nie chcą pozbawiać się komfortu związanego z kąpielą w wannie. Takie wanny z założenia posiadają półkę, która jest naprawdę przydatna podczas kąpieli.

Wanny do zabudowy dostępne w wielu rozmiarach, więc, jeśli mamy naprawdę mało miejsca, nadal mamy możliwość dopasowania wanny, nawet, jeśli nie jest ona pełnowymiarowa. W przeciwieństwie do wolnostojących wanien w modelu do zabudowy możemy także wziąć prysznic. Wystarczy zamontowanie specjalnego parawanu nawannowego. 

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 539 810 528

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.