Wybieramy baterię do umywalki

Urządzając wymarzony dom, zawsze przychodzi pora na aranżację przyszłej łazienki. O ile sam wybór umywalki łazienkowej łączy się z wieloma dylematami, to sprawa doboru akcesoriów do umywalki jest już zdecydowanie łatwiejsza. Oczywiście nie znaczy to, że sprawa nie wiąże się z potrzebą podjęcia kilku istotnych decyzji. Otóż wybór właściwej baterii powinien być przemyślany tak, żeby zaoszczędzić nam wszelkich możliwych niedogodności związanych ze źle dopasowanym elementem. Oto kilka porad, które sprawią, że będziesz mógł w pełni efektywnie korzystać ze swojej umywalki.

Na samym początku musimy zadecydować, czy bateria będzie naścienna, czy też może sztorcowa. Te kwestie zależą najczęściej od istniejącej już instalacji wodnej. Dopiero potem możemy zabrać się za wybór odpowiedniej umywalki, która będzie dostosowana do wybranego typu baterii, a na końcu sam model baterii pasujący do umywalki. Co jeszcze musimy wiedzieć kupując baterie do umywalki?

Jakie są rodzaje baterii?
Zasadniczo baterie możemy podzielić na te z dwoma kurkami (dwu- lub trzyotworowe) i z mieszaczem (jednootworowe). Wyróżnia się również podział na mocowane na ścianie i stojące (sztorcowe) do montażu na umywalce bądź na blacie. Warto wiedzieć, że umywalki bez otworów są przeznaczone do baterii naściennych a umywalki zwykle mają jeden otwór na baterię sztorcową. Wiele współczesnych baterii z kurkami posiada nowoczesne głowice ceramiczne i perlatory. Głowice ceramiczne są o tyle cenne, że zapewniają trwałość sprawiając, że woda nie kapie a perlator znacznie ogranicza zużycie wody. Dużym plusem jest zastosowanie mieszacza, co wiąże się z wygodą i oszczędnością, które wynikają z szybszej regulacji temperatury i intensywności strumienia.

Wysokość baterii
Kolejną kwestią, jaką należy rozważyć jest wysokość baterii i długość wylewki. Powinny być one dobrane do wielkości umywalki oraz indywidualnych potrzeb użytkowników. Należy jednak pamiętać, że aby efektywnie umyć dłonie, odległość między końcem wylewki a dnem umywalki powinna wynosić nie mniej niż 15 cm. Niskie baterie sztorcowe z krótką wylewką montuje się zazwyczaj w małych umywalkach. Świetnie sprawdzają się one do mycia rąk, zębów oraz golenia. Wyższe baterie pozwalają na nalanie wody do miski czy umycie głowy. Wiąże się to jednak z koniecznością zainstalowania większej umywalki po to, aby woda nie rozchlapywała się wokół.

Najczęstsze błędy
Zdarza się, że baterię ustawiamy zbyt blisko ściany i trudno ją wyczyścić. Generalnie, warto zainwestować w dobrej jakości baterie, ponieważ są to najciężej pracujące urządzenia w łazience. Wygląd baterii powinien współgrać z wzorem umywalki i stylem całej łazienki. Nie kupuj baterii z różnych serii, ponieważ będą się widocznie między sobą różniły.

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.