Jak wybrać odpowiednią miskę WC?

Miska WC stanowi podstawowe urządzenie sanitarne każdej domowej toalety. Bez niej trudno byłoby nam funkcjonować. Na rynku można znaleźć muszle, które nie tylko są funkcjonalne, ale także świetnie komponują się z pozostałymi elementami aranżacji łazienki. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze miski WC?

Współcześni producenci mają do zaoferowania miski o zróżnicowanych kształtach, pasujących do pomieszczeń klasycznych, minimalistycznych, ale także do nieco bardziej ekstrawaganckich i nowoczesnych. Przy wyborze kształtu miski należy wziąć pod uwagę przede wszystkim indywidualne preferencje użytkownika oraz stylistykę danej łazienki, a co jeszcze?

Sposób montażu
Jednym z najważniejszych elementów warunkujących wybór miski jest sposób jej montażu. Muszle mogą być ustępowe wiszące lub ustępowe stojące. Zaletą tego pierwszego rodzaju miski jest to, że zajmuje ona mniej miejsca i łatwiej sprzątać pod nią podłogę. Niestety przez wzgląd na konstrukcję, taka muszla wymaga dodatkowego stelaża, który ukrywany jest zwykle pod płytą typu karton-gips. Koszt instalacji takiej miski jest więc wyższy. Przez wzgląd na niższą cenę i mniej problemów z montażem miski ustępowe stojące są bardziej popularnym rozwiązaniem w polskich łazienkach.

Rozmiar muszli
Istotnym aspektem wpływającym na wybór muszli jest jej rozmiar, od którego zależy komfort użytkowania oraz estetyka. Jest to wyjątkowo ważne w przypadku małych pomieszczeń, w których na niewielkiej powierzchni znajduje się kilka różnych elementów sanitarnych. W takiej sytuacji miska WC nie powinna być zbyt duża, aby nie utrudniać korzystania z umywalki czy wanny.

Typ odpływu
Miskę należy także dobrać właściwie do wykonanej w łazience kanalizacji. Na rynku dostępne są trzy rodzaje muszli dostosowane do rodzaju odpływu, tj. muszle typu poznańskiego, typu warszawskiego oraz miski z odpływem uniwersalnym. Te pierwsze charakteryzują się poziomym odpływem, który przeznaczony jest do podejścia kanalizacyjnego znajdującego się w ścianie. Miski typu warszawskiego z kolei wyposażone są w odpływ pionowy i sprawdzają się w łazienkach z podejściem kanalizacyjnym usytuowanym w podłodze lub stropie. Miski z odpływem uniwersalnym przeznaczone są do łazienek, w których nie zmieści się kompakt WC typu warszawskiego.

Oszczędzanie wody
Bardzo ważną kwestią przy zakupie miski WC jest również ilość zużywanej wody. Standardowym rozwiązaniem na rynku jest pojemnik mieszczący około 6 litrów wody. W celu zminimalizowania zużycia wody warto poszukać spłuczek, które wyposażane są w przycisk umożliwiający zatrzymanie wody w dowolnym momencie, ewentualnie przycisk dwudzielny, dzięki któremu użytkownik sam wybiera ilość spłukiwanej wody.

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 539 810 528

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.