Czym się kierować wybierając umywalkę?

Jest wymieniana jednym tchem, obok wanny lub prysznica i muszli WC wśród elementów niezbędnych w każdej łazience. Faktycznie, trudno wyobrazić sobie funkcjonalną łazienkę bez odpowiednio dobranej umywalki. Jednak jej wybór wcale nie jest taki prosty. Musimy brać pod uwagę kilka ważnych aspektów, między innymi budżet, którym dysponujemy oraz wielkość łazienki i jej aranżację.

Ustalenie potrzeb kluczem do sukcesu
Bez ustalenia priorytetów zakup właściwej umywalki może okazać się niezwykle karkołomnym przedsięwzięciem. W przypadku urządzania łazienki dla singla sprawa jest zdecydowanie prostsza. Jedna osoba, oznacza te same nawyki i konkretne potrzeby. Jednak, gdy z łazienki będzie korzystała większa liczba domowników, warto sporządzić listę potrzeb i priorytetów. Trzeba zastanowić się, do jakich celów będzie nam służyła umywalka. Czy chodzi wyłącznie u utrzymywanie higieny osobistej? Czy od czasu do czasu chcemy w niej przeprać drobne rzeczy, a może umyć jakieś przedmioty? Od odpowiedzi na te pytania, powinna zależeć wielkość umywalki, a także umiejscowienie baterii.

Dopasowanie umywalki do stylu wnętrza
Każdy, kto przeglądał ofertę sprzętów łazienkowych, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że jest ona obecnie bardzo szeroka. Znajdziemy rozmaite modele umywalek. Projektanci proponują umywalki coraz bardziej atrakcyjne pod względem wizualnym. Niestety ciekawy design nie zawsze idzie w parze z funkcjonalnością i praktycznością. Każdy sezon przynosi nowe trendy. W ostatnim czasie ogromną popularność zyskały np. modele nablatowe.

Umywalki nablatowe to bardzo ciekawe rozwiązanie, ale warto zadbać o wybór właściwej szafki. Nie jest dobrym pomysłem stawianie takich umywalek na drewnianych szafkach. Są one, oczywiście, najtańszą opcją, ale woda, która ścieka z misy i pod nią się gromadzi w krótkim czasie może zniszczyć powierzchnię szafki. W tym przypadku warto się zastanowić nad zakupem szafki z ceramicznym lub kamiennym blatem, bardzo odpornym na zniszczenia i szkodliwe działanie wody.

Kolejna ważna decyzja, która przed nami stoi to wybór każdego z elementów osobno czy zakup całego kompletu. Komplety są bardzo popularne wśród osób urządzających łazienkę. Oszczędzają nam problemów związanych np. z dopasowaniem kolorów. Jednak ci, którzy marzą o wyjątkowo designerskiej łazience, zapewne będą woleli zadbać o każdy detal z osobna. Nawet jeżeli, miało być to poprzedzone długimi poszukiwaniami i wydaniem sporych kwot. Szukajmy modeli umywalek, które będą wzbogacać wnętrze naszej łazienki, ale nigdy nie zapominajmy o względach praktycznych. Nie sztuką jest wybrać umywalkę, która będzie wyglądać niesłychanie efektownie. Najważniejsze jest bowiem to, aby dobrze spełniała swoje funkcje.

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.