Wybieramy kabiny prysznicowe ze względu na kształt i wielkość



Rynek kabin prysznicowych jest obecnie bardzo zróżnicowany. Możemy przebierać w wymiarach kabin, samych kształtach, głębokościach brodzików czy rozwiązaniach technicznych. Jak się w tym odnaleźć, by nie żałować?

Zabudowa kabiny prysznicowej

Zabudowa kabiny to jeden z głównych czynników warunkujących kształt i miejsce pod prysznicem. Oczywiście musimy ją dopasować także do istniejącej już w łazience przestrzeni lub takie miejsce zwyczajnie wykreować, stawiając np. dodatkowe ścianki. Są cztery podstawowe metody wyboru zabudowy dostępne na rynku:

  • tylko drzwi – jeśli nie potrzebujemy całej kabiny, a nasz prysznic ma zbudowane ścianki, dobieramy tylko do niego drzwi, które oddzielają przestrzeń kąpielową od łazienkowej;
  • kabina dwuścienna – wybieramy tę opcję, jeśli chcemy stworzyć prysznic w rogu pomieszczenia, stąd potrzebne są nam tylko dwie ścianki;
  • kabina trójścienna – w zestawie otrzymujemy trzy ścianki i zamykamy przestrzeń z trzech stron – wówczas ściana z dopływem wody stanowi ścianę nr 4;
  • kabina czterościenna – to kabina, która zazwyczaj jest już w pełni wyposażona w brodzik oraz pozostałe elementy, jest niezależna montażowo.

Rozmiar i kształt kabiny

Najpopularniejszymi opcjami na rynku są kabina prysznicowa 80x80 cm i kabina prysznicowa 90x90 cm. Dalej mamy różne wariacje z odchyleniem do 10 centymetrów np. 90x100 czy 80x90. Rozmiar kabiny wybieramy pod względem dostępnego w łazience miejsca oraz gabarytów ich użytkowników. Jeśli jesteśmy osobami o większej posturze, nie oszczędzajmy na mniejszych kabinach, bo kąpiel w nich będzie dla nas za każdym razem koszmarem.

Pod względem kształtu kabiny prysznicowe możemy podzielić na:

  • kabiny kwadratowe – jeden z najpopularniejszych kształtów – dzięki niemu mogą one być montowane niemal wszędzie: pod ścianą, w rogu łazienki, we wnęce, a nawet wybrać opcję wolnostojąca;
  • kabiny okrągłe – ten wzór został stworzony dla kabin wolnostojących, które wyglądają dzięki temu symetrycznie i estetycznie, wymagają łazienki o nieco większych wymiarach;
  • kabiny owalne – nie mylić z okrągłymi, to wersje, które jednym bokiem idealne wkomponowują się w róg pomieszczenia, natomiast ich przeciwna strona jest zaokrąglona. Jedno z najpopularniejszych rozwiązań stosowanych w małych łazienkach;
  • kabiny asymetryczne – najmniej popularny wybór, a mowa tu o kabinach o kształtach niestandardowych, które nadają się do nietypowych pomieszczeń pod względem układu ścian.

Jak prezentują się wymienione modele, możemy podejrzeć np. tutaj: kolo.com.pl/produkty/kabiny-i-brodziki/kabiny-prysznicowe. By mieć pewność, że nasz prysznic z kabiną nie zajmą zbyt dużo miejsca i pozostanie nam przestrzeń na swobodne wyjście, powinniśmy zostawić wolną powierzchnię przed prysznicem o wymiarach co najmniej 80-100 cm. Po co? By nie obijać się o szyby prysznica lub ściany łazienki. Do sedesu lub bidetu powinniśmy zaś zostawić ok. 30 cm odstępu.

Drzwi do kabin prysznicowych

Wybór samych drzwi do kabin prysznicowych jest również spory i zależeć powinien od naszych preferencji zarówno prywatnych, jak i warunków mieszkaniowych. Najbardziej typową opcją są drzwi dwustronnie rozsuwane na zewnątrz na planie kwadratu lub owalu. Inne rozwiązania to drzwi harmonijkowe (wymagają więcej miejsca). Dalej mamy zsuwane – czyli takie, w których wszystkie ścianki wyjeżdżają w jedną stronę i chowają się za sobą. Na rynku znajdziemy także drzwi otwierane dwustronnie, jak klasyczne drzwi salonowe. Pozostają jeszcze skrzydła dwustronnie rozsuwane. Zazwyczaj drzwi są już w komplecie z pozostałą częścią kabiny, jednak w niektórych przypadkach można je wymienić lub wybrać po prostu inne rozwiązanie.

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.