Zabudowa w łazience - estetyczne rozwiązanie

Zamiast klasycznych szafek i mebli – zabudowa robiona na wymiar. Czy to dobry sposób na urządzenie łazienki? Zwykle to rozwiązanie stosuje się w kuchniach, jednak w łazience sprawdzi się ono równie dobrze. Jakie są największe zalety zabudowy łazienkowej i jak ją zaprojektować, by było estetycznie i funkcjonalnie? Oto kilka podpowiedzi.

Łazienka to pomieszczenie trudne do urządzenia. Często jest niewielka i ma nieregularny kształty. W dodatku przebiegające tam rury i zainstalowane grzejniki utrudniają umeblowanie. Do tego umiejscowienie pewnych elementów, takich jak wanna, kabina prysznicowa czy umywalka uwarunkowane jest rozmieszczeniem instalacji, dlatego nie mamy pełne dowolności w kształtowaniu wyglądu pomieszczenia.

Zabudowa robiona na wymiar pozwala poradzić sobie z tymi wszystkimi niedogodnościami. Przede wszystkim indywidualnie robiony projekt pozwala perfekcyjnie wykorzystać całą przestrzeń. Co ważne, umożliwia też wykorzystanie takich fragmentów pomieszczenia, jak przestrzeń nad pralką czy pod wanną. System sprytnych schowków ułatwi później przechowywanie w łazience niezbędnych drobiazgów. Dzięki indywidualnemu projektowi możemy też zabudować łazienkę tak, by była dopasowana do naszych potrzeb i trybu życia. Czy potrzebujemy pralki i suszarki, czy sama pralka wystarcza? Chcemy mieć umywalkę na nietypowej wysokości, a może nawet dwie umywalki, by uniknąć konfliktów? Brakuje nam miejsca do przechowywania, dlatego niezbędna jest szafka na ręczniki? A może dużo pierzemy i jeden kosz na brudną bieliznę to za mało? Wszystkie te wymagania da się uwzględnić, projektując zabudowę łazienki.

O czym warto pamiętać, pracując nad projektem? Jeśli chodzi o kolorystykę, wiele zależy od wielkości pomieszczenia. Ciemna zabudowa dodatkowo pomniejszy małą łazienkę – w niewielkim pomieszczeniu zdecydowanie lepiej sprawdzi się klasyczna biel. Gładkie fronty wtopią się w ściany, nie absorbując sobą przestrzeni. Będą stanowiły neutralną bazę dla dodatków, jakie wybierzemy. Warto przy tym pamiętać, że połyskliwe powierzchnie efektownie odbijają światło, wymagają jednak znacznie większej dbałości o czystość, bo łatwo zostają na nich ślady palców czy smugi. Dyskretny mat czy wykończenie satynowe są zdecydowanie bardziej przyjazne w codziennym użytkowaniu.

Obecnie bardzo modna staje się ponownie zabudowa drewniana. Nie ma ona nic wspólnego z boazerią, jaką znamy z czasów PRL. To efekt trentu powrotu do natury, stawiania na ekologię i zrównoważony rozwój. Jak drewno sprawdza się w łazience? Znakomicie, pod warunkiem, że jest ono zakonserwowane odpowiednimi środkami, które zabezpieczają je przed działaniem wilgoci. Trzeba też dbać o to, by wycierać szafki suchą szmatką, gdy osiada na nich para wodna. Ciekawym uzupełnieniem drewnianej zabudowy łazienki są rośliny doniczkowe – to kolejna nowość w urządzaniu łazienek. 

Planując zabudowę, weźmy pod uwagę zastosowanie części frontów z powierzchnią lustrzaną. Dzięki temu nie musimy już umieszczać w łazience osobnego lutra, a szklane tafle mogą mieć zdecydowanie większą powierzchnię. Dodatkowo to element, który optycznie powiększa przestrzeń. Co jeszcze jest modne? Choć w łazience funkcjonalność jest zdecydowanie najważniejsza, coraz częściej projektując zabudowę umieszcza się w niej elementy czysto dekoracyjne, na przykład półki służące do ustawienie zapachowych świeczek, czy nawet grafik lub zdjęć w ramkach – tego typu bibeloty jak najbardziej mogą dziś zdobyć i to pomieszczenie. 

Oryginalnym i modnym pomysłem jest też połączenie szafek z frontami z odkrytymi półkami. Choć wymaga to dbałości o porządek, jest sposobem na przełamanie monotonii klasycznej zabudowy. Sprawia tez, że łazienka wygląda swobodniej, bardziej domowo. A kolorowe ręczniki ułożone na półce mogą być jednocześnie elementem dekoracyjnym.

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.