Wybieramy lustro do łazienki

Lustro jest jednym z tych niezbędnych przedmiotów, które każdy z nas posiada w swoim domu. Bez niego trudno funkcjonować, szczególnie w łazience, gdzie lustro należy do podstawowego wyposażenia. Nie chodzi tu tylko o względy praktyczne, ale również dekoracyjne, ponieważ lustro może być wspaniałą ozdobą wnętrza. Przedmiot ten posiada zdolność do optycznego powiększania małych przestrzeni, dlatego jest ulubionym elementem dekoracyjnym współczesnych projektantów. Zanim więc wybierzesz się na zakupy zastanów się, jakiego rodzaju lustro sprawdzi się w Twojej łazience.

Lustro jest zasadniczym element wyposażenia łazienkowego. Wybierając je do swojej łazienki, powinniśmy łączyć walory estetyczne z praktycznymi. Decydujmy się więc na takie, które będą funkcjonalne, a jednocześnie ciekawie ozdobią wnętrze. Wielkie lustro łazienkowe o dużych wymiarach optycznie powiększy pomieszczenie, a efekt będzie jeszcze lepszy jeśli zajmie ono całą szerokość ściany. Małe lustro w łazience może być z kolei oryginalną dekoracją, szczególnie, gdy zdecydujemy się na takie, w ornamentalnej ramie.

Najważniejsze to dobrze się widzieć
Rozmiar i dekoracyjna rama są istotne, jednak warto również pamiętać o właściwych wymiarach lustra łazienkowego pod względem praktycznym. Chodzi o to, że odbicie powinno obejmować głowę i szyję. Jeśli chodzi o wysokość, na której powinno znaleźć się lustro w łazience, to powinna być ona taka, dzięki której bez przeszkód będziemy mogli zobaczyć wyraźnie swoją twarz. W sytuacji, gdy użytkownicy są zróżnicowanego wzrostu, lepiej sprawdzi się duże lustro, w którym każdy przejrzy się bez problemów. Przedmiot powinien znaleźć się nad umywalką, co jest najwygodniejszą pozycją.

Grubość i źródło światła
Powszechnie uważa się, że optymalna grubość lustra łazienkowego to 4 mm. Wiąże się to z ryzykiem, że jeśli szkło jest cieńsze, może dojść do zniekształcenia odbicia. Pamiętajmy również o tym, że wybierając lustro do łazienki, powinniśmy zwrócić uwagę na to, gdzie znajduje się wyprowadzenie instalacji elektrycznej. Od tego bowiem uzależniona jest właściwa lokalizacja oświetlenia nad lustrem łazienkowym. Samo źródło światła powinno znajdować się między lustrem a osobą z niego korzystającą. Pamiętajmy, żeby nie wieszać lustra łazienkowego na ścianie znajdującej się naprzeciwko okna, ponieważ będzie to znacznie utrudniać widoczność.

Jak zamontować lustro?
Położenie lustra warto zaplanować już przed układaniem glazury. Wówczas można zostawić na ścianie niewykończone miejsce na przedmiot. Oczywiście zawsze można przykleić je wprost do płytek. Wtedy, przed zawieszeniem, należy przemyć płytki płynem do szyb, aby usunąć tłuszcz i inne zabrudzenia. Powierzchnia powinna spokojnie wyschnąć.

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.