Pralki automatyczne ładowane od góry?

​Remont łazienki, zakup nowego mieszkania lub domu bardzo często wiążą się także z wymianą starego sprzętu AGD na nowy. Bardzo chętnie kupujemy nowe pralki, gdyż nowoczesne urządzenia tego typu są w stanie zaoferować nam o wiele więcej niż stare i wyeksploatowane już modele. Do małych łazienek i dla osób, które nie chcą się schylać, szczególnie polecanym ich rodzajem są pralki ładowane od góry. Czym charakteryzują się te urządzenia?

Pralki ładowane od góry i ich wymiary

Pralki ładowane od góry są stworzone z myślą o małych łazienkach, w których do zagospodarowania mamy jedynie dość głęboką, ale za to wąską wnękę. Musi mieć ona szerokość co najmniej 40 cm i głębokość 60 cm, aby tego typu pralka się do niej zmieściła. Dla porównania, modele ładowane od frontu, w tym pralka Beko WKB 51031 PL PTM, posiadają odwrócone wymiary, gdzie głębokość jest mniejsza i wynosi ok. 40 cm, a szerokość 60 cm.

Pralki ładowane od góry mogą być zarówno ustawione tyłem, jak i bokiem do ściany. Z powodzeniem możemy ją umiejscowić np. pomiędzy ścianą łazienki a wanną, co pozwoli na zaoszczędzenie dostępnej przestrzeni. Pralka ładowana od góry posiada drzwi umieszczone w jej górnej części. Z takiej konstrukcji urządzenia wynika konieczność jej ustawienia w miejscach, w których drzwi można całkowicie otworzyć do góry. Nie sprawdzi się ona więc np. do ustawienia pod niskimi stropami lub na poddaszu, gdyż nie będziemy mieli swobodnego dostępu do jej wnętrza.

W takiej sytuacji, jeśli zależy nam na wolnym miejscu w łazience, lepszym wyborem okażą się pralki typu slim. Tego typu urządzeniem jest np. pralka Beko SWRE6512BWW2. Ta pralka Beko posiada szerokość 60 cm i głębokość 41 cm, będzie więc także dobrym wyborem do małej łazienki. Jej zaletą jest także możliwość powieszenia nad nią szafki lub półek, czego niestety nie zrobimy w przypadku żadnego modelu pralki ładowanej od góry.

Pojemność pralek ładowanych od góry

Z reguły pralki ładowane od góry są nieco mniej ładowne od modeli obsługiwanych od przodu. Wynika to z ich konstrukcji, która nie pozwala na montaż większego bębna. Mimo tego, pralki ładowane od góry są w zupełności wystarczające nawet dla kilkuosobowej rodziny, także z małymi dziećmi. Standardowo pralki tego typu pomieszczą bowiem w sobie od 5 do 7 kg prania.

Nowoczesne modele pralek ładowanych od góry są także dodatkowo wyposażone w praktyczną funkcję, jaką jest ważenie wsadu przed rozpoczęciem prania. Zapobiega to przeładowaniu urządzenia oraz daje maksymalne rezultaty prania.

Prędkość wirowania w pralkach ładowanych od góry

Wąskie pralki ładowane od góry oferują bardzo różną prędkość wirowania. Zaczyna się ona od 800 obrotów na sekundę w najtańszych modelach oraz sięga do nawet 1500 w tych droższych. Standardem, który zaspokoi oczekiwania każdego użytkowania, jest jednak 1200 obrotów na sekundę, którą oferuje większość dostępnych w sprzedaży urządzeń tego typu.

Z najwyższych obrotów wirowania warto korzystać w szczególności, kiedy zależy nam, aby pranie było jak najmniej wilgotne. Taka prędkość dobrze sprawdzi się m. in. do prania pościeli, zasłon i firanek oraz ręczników. Im wyższa prędkość wirowania, tym krótszy czas schnięcia naszych ubrań.

Pralki ładowane od góry to doskonały wybór, kiedy zależy nam na niewielkich rozmiarach urządzenia. Dobrze sprawdzą się one także w łazienkach osób starszych, które nie mogą się schylać oraz w domach, w których pranie trzeba robić codziennie. Dzięki ładowaniu od góry nie jest bowiem konieczne nachylanie się, a sama obsługa urządzenia jest wygodniejsza. Jeśli więc zależy nam na oszczędności miejsca i komforcie prania, wybierzmy pralki ładowane od góry. Różne modele pralek, w tym wspominana powyżej pralka Beko w Neonet.pl to dobry wybór, jeśli szukamy funkcjonalnego urządzenia w przystępnej cenie.

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.