Jak wybrać idealny stół do jadalnii

Każda jadalnia potrzebuje swojej esencji, jaką jest stół. To on organizuje ustawienie mebli oraz sprawia, że jadalnia może spełniać swoją funkcję. Wybór powinien być zatem przemyślany. Tutaj lepiej nie ulegać impulsom, ponieważ to nie mały stolik do kuchni, czy ozdobny detal do pokoju. Zakup tego rodzaju mebla wiąże się z wydatkiem, jednak warto posiadać oddzielną jadalnie, w której z przyjemnością spędzimy czas z gośćmi. Każda uwielbiająca gotować gospodyni nie wyobraża sobie w końcu domu bez jadalni, będącej miejscem prezentacji jej wysiłków. Podpowiadamy zatem, czym kierować się przy wyborze stołu do tego wyjątkowego pomieszczenia.

Właściwie dobrany stół do jadalni sprawi, że pomieszczenie to nabierze wyjątkowej atmosfery gościnności. W końcu to przy nim będziemy spędzać rodzinne chwile z bliskimi, to przy nim będziemy świętować ważne wydarzenia i przy nim będziemy wspólnie biesiadować i zajadać się pysznościami. Powinniśmy więc szukać mebla, który będzie zarazem reprezentacyjny, wytrzymały i funkcjonalny. Warto dobrze rozejrzeć się po przeznaczonym na jadalnię pomieszczeniu i przygotować projekt tak, żebyśmy wybrali jak najlepiej pasujący do wnętrza mebel. Z takim projektem dobrze przejrzeć ofertę sklepów w Internecie, żeby na spokojnie móc przeanalizować różne aranżacje. Zanim więc zdecydujesz się na zakup konkretnego stołu musisz wziąć pod uwagę takie, rzeczy jak:

Wielkość pomieszczenia?
To zasadniczo od niego zależy wielkość samego stołu. Warto jednak wziąć pod uwagę taką kwestie, jak przestrzenność. Pamiętaj, że stół nie musi wypełnić całej jadalni tak, żeby krzesła stały pod ścianami. Ważne jest, aby pozwalał on na swobodne przemieszczanie się, co jest szczególnie ważne w trakcie wydawania posiłków. Nie chcesz przeciskać się pomiędzy krzesłem a ścianą z gorącą wazą zupy. Jeśli pomieszczenie nie jest duże, a liczba gości bywa zróżnicowana, postaw na stół rozkładany, który na co dzień nie będzie przytłaczał swoją obecnością wnętrza jadalni a w razie większej imprezy pozwoli szybko zwiększyć swoje gabaryty tak, aby każdy znalazł swoje miejsce.

Częstotliwość użytkowania
Ta rzecz jest istotna, ponieważ warunkuje materiał i jakość wykonania stołu. Nawet jeśli jadalnia będzie używana z rzadka, ponieważ na co dzień korzystać będziemy z kuchni, lepiej zainwestować w trwalsze materiały. Jeśli jednak stół będzie mocno eksploatowany, a przy tym ma być reprezentatywny, lepiej postawić na solidne drewno. Unikaj jednak tego miękkiego jak sosna, które jest wrażliwe na różnego rodzaju wgniecenia i zadrapania. Całkiem nieźle spisują się blaty laminowane, odznaczające się sporą wytrzymałością i odpornością. Dość łatwy w utrzymaniu w czystości jest blat ze szkła hartowanego, jednak jego wadą jest bardzo wysoka cena. 

Dopasowanie do aranżacji
Szukając właściwego stołu do jadalni myśl również o tym, jakiego rodzaju efekt chcesz uzyskać. Jeśli Twój dom ma mieć charakter przytulnego dworku, drewno jako tradycyjny materiał sprawdzi się idealnie. Jeśli jednak planujesz coś bardziej nowoczesnego możesz postawić na mniej oczywiste rozwiązania i wprowadzić oryginalną, metalową podstawę dla drewnianego blatu bądź zdecydować się na wspomniane wyżej szkło hartowane, pod którym znajdzie się Twoja kompozycja z roślin, grafik czy gazet. Możliwości jest wiele, ważne by cała aranżacja była spójna i przemyślana oraz pasowała do funkcji pomieszczenia. Unikaj rozwiązań przytłaczających, ciemnych i ponurych, w końcu jadalnia to wnętrze, które ma zapraszać do wspólnego ucztowania i rozmowy. 

Komentarze:

 

Konkret, to mi się podoba! Właśnie szukam takiego stolika, trochę mętlik mam, dlatego fajnie, że znalazłam te kilka rad :)

Dodaj komentarz:

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.