Roboty sprzątające - jak wybrać?

jaki robot sprzątający

Robot sprzątający jest dokładnie tym, na co wskazuje jego nazwa. To urządzenie zaprojektowane tak, by samo dbało o porządek w domu. Zobacz, jakie są rodzaje robotów sprzątających i jak wybrać najlepszy.

Jaki robot wybrać do domu?

Nie ma jednego robota idealnego, który sprawdzi się we wszystkich warunkach i domach. Dlatego, zanim wybierzemy robota dla siebie, powinniśmy się zastanowić, czego będziemy od niego oczekiwać.

Roboty dzielą się na trzy zasadnicze grupy:

– roboty odkurzające,

– roboty mopujące,

– roboty myjące okna.

Istotne są też parametry pracy robota, bo to od nich zależy wydajność. Im większy dom, tym lepsze powinny być owe parametry.

Roboty sprzątające – charakterystyka

Roboty odkurzające – są zdecydowanie mniejsze niż klasyczne odkurzacze. Przypominają raczej dyski poruszające się po podłodze. Dzięki inteligentnym czujnikom mogą samodzielnie ustalić optymalną trasę, którą będą musiały pokonać. W czasie pracy zbierają z podłogi napotkane po drodze zanieczyszczenia. Jeśli robot napotka na drodze przeszkodę, nie będzie usiłował jej forsować, ale zmieni kierunek poruszania się.

Roboty mopujące – nieco większe niż roboty odkurzające, ale mniejsze od odkurzaczy. Ich zadaniem jest czyszczenie podłóg podobnie, jak czynią to mopy. Standardowo robot mopujący wyposażony jest w dwa tryby pracy: przecieranie na sucho (polerowanie) i mycie na mokro. Urządzenie imituje pracę mopa, wykonując naprzemiennie krótkie ruchy w przód i w tył i często zmieniając kierunek. Dzięki inteligentnym czujnikom robot mopujący jest w stanie umyć dokładnie całą podłogę.

Roboty myjące okna – to niemal kosmiczna technologia, bo robot sam myje okna i nie spada! Roboty myjące okna sprawdzą się przede wszystkim w tych domach, w których jest dużo okien i przeszklonych ścian. Będą niezastąpione także w biurowcach.

Robot odkurzająco-mopujący to nowość na rynku. Łączy w sobie to, co najlepsze z robotów odkurzających i mopujących. Wszystkie informacje na jego temat, można znaleźć na stronie: https://moneual.pl.

robot sprzątający

Roboty sprzątające – przegląd parametrów

Roboty różnią się między sobą nie tylko przeznaczeniem, ale też poszczególnymi parametrami. Warto je poznać, zanim wybierzemy robota, by wiedzieć, jaki najlepiej sprawdzi się w naszym domu.

Pojemność akumulatora – im większa, tym dłużej robot pracuje na jednym ładowaniu, ale i dłużej się ładuje. Przed kupnem robota zastanówmy się, ile pracy będzie musiał wykonać w naszym domu. Najlepszą opcją jest wybór robota, który przeznaczy jedno pełne ładowanie na jedno sprzątanie. W tym celu trzeba porównać czasy pracy na pełnym naładowaniu.

Czas pracy na jednym ładowaniu – to najważniejszy parametr, na podstawie którego ocenimy przydatność robota. Standardowy robot potrzebuje około pół godziny na posprzątanie dużego salonu lub kilku małych pokoi. Te pół godziny to wartość graniczna – robot, który oferuje krótszy czas pracy na jednym ładowaniu, nie powinien znajdować się w naszym kręgu zainteresowań.

Czas ładowania akumulatora – nie powinien być zbyt długi, aczkolwiek wiadomo, że duży akumulator będzie się ładował dłużej niż ten o mniejszej pojemności. Akumulatory robotów mają pojemności zbliżone do niedużych baterii w smartfonach, więc czas ładowania powinien być podobny. Dobrej jakości akumulator ładuje się szybciej, więc raczej szukajmy takiego, który zrobi to w trzy godziny niż w pięć.

mbot900

Pojemność pojemnika na odpadki – zależna jest przede wszystkim od wielkości samego robota. W mniejszym robocie pojemnik będzie mniejszy. Jeśli chcemy mieć dokładnie posprzątane mieszkanie i nie martwić się opróżnianiem pojemnika po każdym cyklu, nie kupujmy takiego, który ma zaledwie pół litra pojemności. Lepiej sprawdzi się taki o połowę większy. Robot z dużym pojemnikiem rzadziej wymaga opróżniania, może sprzątać dłużej i dokładniej.

pojemnik robot sprzątający

Moc silnika świadczy o wydajności i skuteczności urządzenia. Im wyższa, tym szybciej i dokładniej robot będzie sprzątał, jednak trzeba pamiętać, że wraz z siłą ssania rośnie głośność pracy urządzenia. Roboty Moneual mają regulowany, trzystopniowy poziom poboru mocy i siły ssania. To innowacyjne rozwiązanie, którego pozbawiony jest uważany za nowoczesny iRobot.

silnik

Czujniki – są tym, co sprawia, że robot trafia do klasy urządzeń inteligentnych. Popularnie nazywamy je czujnikami ruchu, w rzeczywistości robot wyposażony jest w czujnik zbliżeniowy informujący o przeszkodzie na drodze robota, dzięki czemu zmieni on kierunek ruchu zanim zetknie się z przeszkodą oraz czujnik uskoku terenu, który informuje o nagłym obniżeniu, np. schodach. Czujnik ten jest niezbędny w piętrowych domach. Jeśli robot nie będzie w niego wyposażony, może spać ze schodów i się potłuc.

Istotny jest też czujnik kurzu, który informuje o tym, które miejsca są mocno zabrudzone i wymagają dokładniejszego czyszczenia.

Laser – jest wirtualnym okiem robota. To on umożliwia dokładne skanowanie pomieszczenia, by sprzątać jeszcze efektywniej. Skanowanie laserem w czasie rzeczywistym (czasie pracy) czyni robota w pełni inteligentnym urządzeniem, które obiera optymalną drogę, by zwiększyć wydajność i skuteczność pracy.

laser

Roboty sprzątające – sposób nawigacji

Najpopularniejszym sposobem nawigacji w robocie sprzątającym jest wykorzystanie algorytmu, który przetwarza dane zbierane przez czujniki (np. czujnik żyroskopowy i podczerwieni), na tej podstawie określa swoje położenie i „planuje” sposób sprzątania. Inaczej zachowuje się robot w zetknięciu ze ścianą, inaczej, gdy oceni, że wokół niego znajduje się pusta przestrzeń. Za przykład urządzenia z nawigacją algorytmiczną niech posłuży robot Moneual MBOT500.

Nawigacja laserowa – jest wirtualnym okiem robota. To ona umożliwia dokładne skanowanie pomieszczenia za pomocą dalmierza laserowego, by sprzątać jeszcze efektywniej. Skanowanie laserem w czasie rzeczywistym (czasie pracy) czyni robota w pełni inteligentnym urządzeniem, które obiera optymalną drogę, by zwiększyć wydajność i skuteczność pracy.

lidar

Nawigacja kartograficzna SLAM – wykorzystuje szereg czujników (podczerwieni, żyroskopowy, zderzeniowy) dla zwiększenia dokładności sprzątania, jednak jej głównym założeniem jest stworzenie wirtualnej mapy, po której porusza się odkurzacz. Trasa, jaką przebywa, jest zapisana w pamięci urządzenia. Roboty dobrze radzą sobie z omijaniem przeszkód i takim zaplanowaniem sprzątania, by objąć nim całe pomieszczenie.

Najnowszym osiągnięciem technologicznym jest dołączenie do nawigacji kartograficznej z technologią SLAM kamery.

Czy roboty sprzątające zastąpią tradycyjne odkurzacze?

O pierwszych robotach sprzątających mówiło się, że są mało dokładne i trzeba po nich poprawiać. No cóż… prototypy miały prawo być obarczone wadami. Dziś, gdy do ustalania trasy pracy robota wykorzystuje się szereg czujników łącznie z kamerą, ten problem został całkowicie rozwiązany. Nowoczesne roboty sprzątają wydajnie i sprawnie. Potrafią same zaplanować trasę, ocenić poziom naładowania baterii, w razie potrzeby powrócić do bazy i po uzupełnieniu zapasu energii na nowo podjąć pracę. I chociaż dziś może wydawać się to abstrakcją, jest wielce prawdopodobne, że w stosunkowo niedługim czasie tradycyjne odkurzacze odejdą do lamusa.

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.