Funkcje i wyposażenie piekarnika – na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego modelu?

Wypieki z piekarnikaW sklepach można znaleźć szeroką gamę różnych piekarników wyróżniających się ciekawymi funkcjami oraz bogatym wyposażeniem. Jeżeli zastanawiasz się nad zakupieniem piekarnika do zabudowy lub kuchenki z piekarnikiem, sprawdź razem z nami, na jakie funkcje i wyposażenie warto patrzeć, by być zadowolonym z jego użytkowania.

W ofercie producentów dostępne są piekarniki i kuchenki z piekarnikiem w wielu różnych wariantach do wyboru. Dzisiaj największym zainteresowaniem cieszą się piekarniki elektryczne, natomiast kuchnia z piekarnikiem jest już czymś rzadziej spotykanym, jako że piekarniki tego rodzaju są trudniejsze w obsłudze, na przykład nie utrzymują temperatury tak dobrze jak modele elektryczne, a przy tym nie mają tak wielu funkcji do wyboru.

Standardowe piekarniki potrafią piec, ale również mogą grillować potrawy, co przekłada się na szeroką gamę funkcji do wyboru. Poniżej prezentujemy te, które powinien mieć każdy dobry piekarnik.

Główne funkcje piekarników:

  • grzanie od góry – pozwala na zapiekanie potraw z wierzchu
  • grzanie od góry i od dołu – uniwersalna funkcja pieczenia
  • grzanie dolne – służy do podgrzewania potraw od spodu i utrzymania ich w cieple
  • termoobieg – dzięki grzałce i wentylatorowi pozwala na cyrkulację ciepłego powietrza po wnętrzu urządzenia, pomocny przy pieczeniu potraw na kilku poziomach, także skraca czas pieczenia
  • grill – dzięki tej funkcji można łatwo przygotowywać grillowane potrawy, na przykład szaszłyki, grzanki, grill może też pracować przy włączonym zwykłym grzaniu i termoobiegu
  • funkcja czyszczenia – droższe piekarniki wyposażone są w funkcję samooczyszczania, na przykład parowego, pyrolitycznego lub katalitycznego, które pozwalają na łatwe utrzymanie urządzenia w czystości
  • timer – elektroniczny lub w formie pokrętła, standardowy w piekarnikach

Przy poszukiwaniu dobrego modelu warto też zwrócić uwagę na typ prowadnic. Tradycyjne to prowadnice wytłaczane, czyli w formie zagłębień, w których umieszcza się blach i ruszt, a także prowadnice drabinkowe. Droższe piekarniki wyposażane są z kolei w wygodniejsze prowadnice teleskopowe, które pozwalają na łatwe wysunięcie blach lub rusztu, nawet przy cięższej potrawie.

Komentarze:

 

No moim zdaniem na wyposażeniu kuchni, w tym i na piekarniku oczywiście, nie ma co oszczędzać. Zwłaszcza, jak na gotowaniu czy pieczeniu po prostu się znamy :D

Dodaj komentarz:

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.