Jak przedłużyć życie sprzętom AGD?

przedłużanie życia AGD

Kupując do domu sprzęt AGD, szukamy urządzeń o wysokiej jakości wykonania, które posłużą nam przez lata. Prawda jednak jest taka, że współczesne artykuły gospodarstwa domowego bardzo często wymagają większej naprawy lub wymiany krótko po upływie terminu gwarancji. Wynika to nie tylko z jakości ich wykonania, ale również ze sposobu, w jaki je użytkujemy. Co możemy zrobić, żeby uniknąć kolejnych wydatków związanych z oddaniem sprzętu do serwisu lub na zakup nowego urządzenia? Jak przedłużyć żywotność sprzętu AGD?

Odkurzacz

Przy robieniu domowych porządków niezbędny jest odkurzacz. Najczęstszym powodem powstawania w nim usterek jest zbyt długa praca urządzeniem. Chcąc zachować sprawność odkurzacza na dłużej, przede wszystkim powinniśmy pamiętać, że każdy sprzęt AGD ma określony w instrukcji swój zalecany czas pracy (w przypadku odkurzaczy zwykle wynosi on ok. 20 minut). Po jego upływie należy wyłączyć urządzenie i odczekać chwilę, zanim znów je uruchomimy.

Jeśli posiadamy odkurzacz na worki, pamiętajmy o ich regularnej wymianie i nie doprowadzajmy do sytuacji, w której są one przepełnione, ponieważ przyczynia się to do przegrzanie urządzenia. Jakie worki do odkurzacza wybrać? Wszystko zależy od rodzaju urządzenia, jaki posiadamy. Na stronie Filtrosfery w opisach produktów możemy znaleźć proponowane modele kompatybilne z oglądanym przez nas workiem.

Równie ważnym elementem jest filtr do odkurzacza. Powinien być on dobierany zgodnie z modelem urządzenia. Zadaniem filtra jest pochłanianie kurzu. Jego czystość przekłada się na sprawność i żywotność odkurzacza. Nadmierne zanieczyszczenie filtra powoduje nagrzanie się sprzętu niekorzystne dla jego sprawności.

miejsce na foto1

Pralka

Wybierając się na biwak, nieraz może przytrafić się nam konieczność ręcznego prania ubrań. Tak, jak w przypadku wycieczek może to być tylko para brudnych skarpetek czy koszulek, tak z pewnością nie wyobrażamy sobie robić tego w domu, za każdym razem, gdy urośnie góra brudnych rzeczy. Pralka to niezbędny element każdego mieszkania, który robi pranie za nas. Jednak, jak każde urządzenie, nieodpowiednio użytkowane może ulec awarii. O czym powinniśmy pamiętać, aby posłużyła nam jak najdłużej?

Przede wszystkim nie wkładajmy zbyt wielu ubrań do bębna. Każda pralka ma określoną łączną wagę odzieży, którą możemy prać jednocześnie. Ponadto pamiętajmy, aby przed napełnieniem pralki sprawdzić, czy w kieszeniach ubrań nie znajdują się jakieś przedmioty. Równie ważne jest, aby wyjmować pranie w miarę możliwości od razu po zakończonym programie, ponieważ dzięki temu unikniemy nieprzyjemnego zapachu mokrych ubrań, ale i uszkodzeniem bębna. Pamiętajmy o każdorazowym wycieraniu gumowych uszczelek drzwiczek po praniu. 

Zadbajmy także o odpowiedni dobór filtra wody do pralki. Będzie on niezbędny, jeśli woda w naszym domu jest twarda. Dzięki niemu zmiękczymy odczyn pH i unikniemy osadzania się kamienia na elementach urządzenia. Jeżeli jednak na podzespołach pojawi się osad, konieczne może okazać się użycie odkamieniacza do pralki.

Niezbędne akcesoria do urządzenia, jak odkamieniacz, odświeżacz czy filtr do pralki (https://filtrosfera.pl/akcesoria-do-pralek/filtr-wody-do-pralki) znajdziemy na stronie Filtrosfery.

Suszarka

Posiadanie suszarki bębnowej w domu to niezwykłe udogodnienie w porównaniu do tej tradycyjnej, teleskopowej. Nie tylko nie zajmuje ona miejsca na środku pokoju, ale także dzięki suszarce bębnowej nie musimy czekać aż wyschnie nasza ulubiona bluzka. Jednak, aby urządzenie mogło spełniać swoje zadanie, jak najdłużej, musimy o nie odpowiednio dbać.

Podobnie, jak w przypadku pralki, nie wkładajmy zbyt wielu ubrań do bębna suszarki. Dodatkowo pranie powinno być mocno odwirowane przed suszeniem, aby nie wymuszać na sprzęcie zwiększania mocy pracy.

Ustawienie urządzenia w odpowiedniej odległości od ściany i zadbanie o prawidłową wentylację będzie zapobiegać przegrzaniu suszarki. Co więcej, nie stawiajmy nic ciężkiego na sprzęcie podczas jego pracy oraz zadbajmy o przestrzeń, aby w trakcie otwierania drzwiczek suszarki nie uderzać nimi o inne przedmioty lub ścianę.

Filtr do suszarki powinien być regularnie czyszczony z kłaczków, które odpadają od ubrań w czasie suszenia. Osadzające się na wkładzie zanieczyszczenia mogą spowodować jego zapchanie, a wskutek tego dojdzie do niewskazanej intensywniejszej pracy urządzenia. Filtr możemy oczyścić przy pomocy odkurzacza lub bieżącej wody. Jednak należy pamiętać, że filtr do suszarki możemy włożyć dopiero po wytarciu go do sucha.

miejsce na foto2

Zmywarka

Zmywarkę znajdziemy w większości polskich domów. Dzięki niej nie tylko zaoszczędzimy czas, ale także - przy wyborze odpowiedniego programu - nie zużyjemy nadmiernej ilości wody. Jednak, aby urządzenie pracowało sprawnie i długo, powinniśmy przestrzegać kilku zasad dotyczących jego użytkowania i pielęgnacji.

Po pierwsze, wkładane naczynia muszą być odpowiednio oczyszczone z resztek jedzenia i tłuszczu. Jeśli pojawią się jakieś zanieczyszczenia, usuńmy je. W innym wypadku powstaną zatory, na skutek których zmywarka przestanie pracować. Stąd też zaleca się przynajmniej raz w tygodniu dokładnie oczyścić wnętrze urządzenia. Używajmy do tego specjalnych środków czyszczących do zmywarek.

Po drugie, zadbajmy o filtr do zmywarki. Jego głównym zadaniem jest zatrzymywanie resztek jedzenia. Ponadto umożliwia skuteczne mycie naczyń. Przynajmniej raz w miesiącu oczyszczajmy z dysze i filtry zmywarki (za pomocą odkamieniacza lub domowych sposobów np. z użyciem sody oczyszczonej).

Jeśli zależy nam na dłuższej żywotności zmywarki, używajmy jedynie przeznaczonych do niej środków myjących. Pod żadnym wypadkiem nie wlewajmy do pojemnika płynu do mycia naczyń, ponieważ doprowadzi on do uszkodzenia zmywarki.

Lodówka

Lodówka o urządzenie, z którego korzystamy najczęściej, przynajmniej kilka razy dziennie, dlatego tak ważne jest, aby przestrzegać kilku zasad, które korzystnie wpłyną na jej sprawność.

Po pierwsze, nie wkładajmy gorących potraw do lodówki. Ciepłe posiłki ogrzewają wnętrze urządzenia i żeby mogło utrzymać ono odpowiednią temperaturę wewnątrz, będzie pracować z większą mocą, co może doprowadzić do przegrzania.

Dla dłuższej żywotności lodówki dobrze jest regularnie ją rozmrażać (zaleca się to robić przynajmniej dwa razy w roku). Pozwoli to pozbyć się oblodzeń wnętrza, które obniżają wydajność sprzętu. Ponadto należy na bieżąco odkurzać tył lodówki, gdzie gromadzi się kurz.

Chcąc zachować długą żywotność urządzenia, nie możemy zapominać o takich elementach, jak filtry powietrza. Do lodówki, za każdym razem, kiedy do niej zaglądamy, dostaje się powietrze, w którym znajdują się różne zanieczyszczenia. Zadaniem filtrów jest oczyszczenie go z wszelkich związków bakterii, które mogą niekorzystnie wpłynąć na jakość przechowywanej żywności. 

Oprócz filtrów powietrza, do lodówki dostępne są także wkłady, które niwelują nieprzyjemny zapach.

Odpowiednie użytkowanie i regularna pielęgnacja to podstawa

Do utrzymania długiej żywotności artykułów gospodarstwa domowego konieczne jest ich odpowiednie użytkowanie oraz regularna pielęgnacja. Każde urządzenie wymaga czyszczenia na bieżąco, wymiany niezbędnych filtrów czy przeglądu co jakiś czas. Zaniedbanie tych czynności może nie tylko niekorzystnie wpłynąć na sprawność naszego AGD, ale także spowodować konieczność większej, kosztownej naprawy, a w najgorszym przypadku - zakup nowego sprzętu.  

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.