Projekty domów z werandą

Weranda jest często stosowanym elementem w architekturze domów mieszkalnych. Kojarzona zazwyczaj z krajobrazem wiejskim, kojarzy się przede wszystkim z przytulnością, zaciszem domowego ogniska i odpoczynkiem blisko natury. Ciekawa, fachowo wykonana weranda może zupełnie odmienić wygląd całej posesji. Inwestorzy coraz częściej decydują się na wzniesienie domu z werandą. W ofercie biur architektonicznych można znaleźć wiele naprawdę interesujących propozycji. W zależności od konkretnego projektu, weranda może przypominać taras lub zbliżać się wyglądem do zadaszonego ganku. Ponadto, weranda może być odkryta lub zabudowana. Poniżej przedstawimy kilka ciekawych projektów domów jednorodzinnych z werandą.

Korzyści z posiadania werandy
Dobrze zaprojektowana i estetycznie wykonana weranda może być prawdziwą ozdobą całego domu. Weranda może być też schronieniem przez słońcem w upalne dni czy miejscem do ukrycia się przed deszczem. Posiadanie w domu werandy niesie ze sobą szereg korzyści. Oprócz wyraźnych walorów estetycznych, werandy mogą też spełniać funkcje użytkowe. Weranda idealnie nadaje się na miejsce do relaksu na świeżym powietrzu. Można postawić tu meble ogrodowe, wygodne fotele, stolik kawowy czy hamak. Można przygotować tu także miejsce zabaw dla dzieci, a nawet postawić huśtawkę czy małą piaskownicę. Dzięki werandzie przez cały rok możemy być bliżej natury. Weranda jest także idealnym miejscem do hodowania kwiatów i innych roślin doniczkowych. Niektóre z nich można trzymać na niej przez cały rok.

Wykonanie werandy i koszty inwestycji
Prace związane z wykonaniem werandy nie należą do zbyt skomplikowanych. Dzięki temu można postawić ją w stosunkowo szybki sposób. Weranda często przypomina swoim wyglądem zwykły taras, jednak w tym przypadku najczęściej jest on zadaszony. Jeśli chodzi o koszty, wzniesienie budynku z werandą nie różni się zbytnio od zbudowania zwykłego domu.

Projekt parterowego domu z werandą ŻERKOWICE DM-6500
Oferta biur projektowych w zakresie domów z werandą jest bardzo różnorodna. Dzięki temu możemy wybierać spośród naprawdę interesujących propozycji. Ciekawym projektem jest na przykład pomysł domu parterowego z werandą ŻERKOWICE (oznaczony kodem katalogowym DM-6500), przygotowany przez Biuro Architektoniczne KB Projekt. Całkowita powierzchnia zabudowy wynosi 118,8m2, z czego przeważającą część stanowi powierzchnia użytkowa – jest to aż 116,9 m2. Projekt DM-6500 idealnie sprawdzi się nawet na wąskich działkach. Minimalna szerokość działki powinna wynosić 16,5 m. DM-6500 to parterowy dom z użytkowym poddaszem, stylową elewacją zewnętrzną oraz werandą przewidzianą na elewacji bocznej. Projekt nawiązuje wizualnie do posiadłości wiejskich lub prostych domków letniskowych. Niewątpliwą zaletą jest interesujące rozplanowanie całej dostępnej przestrzeni oraz optymalny rozkład pomieszczeń. Przewidziany w projekcie dwuspadowy dach pomaga w optymalizacji kosztów eksploatacyjnych, spełniając jednocześnie standardy domu energooszczędnego. Kąt nachylenia zadaszenia werandy wynosi 14 °. Na parterze zaplanowano wydzielenie sześciu pomieszczeń: przedsionka z wiatrołapem, kuchni z jadalnią, pokoju dziennego, WC, spiżarni oraz pomieszczenia gospodarczego (które można również wykorzystać na kotłownię). Wejście do pomieszczenia gospodarczego znajduje się w przedsionku. Przestrzeń parteru jest bardzo jasna i przestronna dzięki otwartej kuchni. Wejście na werandę znajduje się bezpośrednio w części jadalnej. Projekt obejmuje również utworzenie poddasza, na którym przewidziano wydzielenie trzech niezależnych pokojów. Znajduje się tu także przestronna i wygodna łazienka oraz hall. Łączna ilość pomieszczeń, jakie przewidziano w projekcie, wynosi dwanaście.

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.