Projekty domów szeregowych

Domy szeregowe w ostatnich latach coraz bardziej zyskują na popularności. Nic w tym dziwnego – to bowiem jedne z najbardziej praktycznych typów zabudowań mieszkalnych. Ten typ budownictwa jest popularny zwłaszcza w miastach i na obrzeżach miast, stanowiąc doskonałą alternatywę dla budownictwa wielkogabarytowego: bloków oraz wieżowców. Mieszkańcy miast doceniają korzyści płynące z mieszkania w domu w zabudowie szeregowej. Ze względu na coraz większą migrację ludzi ze wsi do miast, duże aglomeracje miejskie stają się coraz bardziej zatłoczone. Deweloperzy stawiają kolejne bloki mieszkalne, które na dobre stały się elementem miejskiego krajobrazu. Miasta odpychają hałasem, wiecznie zakorkowanymi ulicami i tłumem ludzi pojawiających się dosłownie na każdym kroku. Dlatego też mieszkańcy miast, a zwłaszcza młode rodziny, marzą o osiedleniu się w spokojniejszej okolicy. Jednocześnie wiele osób nie chce opuszczać miasta ze względów zawodowych. W związku z tym intensywnie rozwija się budownictwo szeregowe na obrzeżach miast. I właśnie temu rodzajowi zabudowań poświęcony został poniższy artykuł.

Zalety domów szeregowych
Z punktu widzenia nabywcy, zakup domu w zabudowie szeregowej może przynieść szereg korzyści. Jednocześnie jest to jedna z najbardziej opłacalnych inwestycji, łącząca w sobie zarówno cechy budownictwa wielorodzinnego, jak i korzyści wynikające z posiadania odrębnego domu. Niewątpliwą zaletą domu w zabudowie szeregowej jest osobne wejście. Dzięki temu możemy cieszyć się prywatnością, a jednocześnie zaaranżować nasz podjazd jak tylko nam się podoba. Osiedla domów szeregowych powstają najczęściej w miejscach, które są doskonale skomunikowane z centrum miasta. Takie osiedla mają najczęściej bardzo dobre połączenie ze szkołą, przedszkolem czy sklepami. Kameralna zabudowa szeregowa daje możliwość funkcjonalnego i estetycznego wykorzystania dostępnej przestrzeni wokół domów. Osiedla często obejmują wydzielone miejsca na place zabaw czy przestrzeń rekreacyjną. Domy szeregowe charakteryzują się bardzo dobrą izolacyjnością cieplną. Dzięki temu, że ściany poszczególnych mieszkań przylegają do siebie, możliwe jest zminimalizowanie utraty ciepła w poszczególnych segmentach. Automatycznie zmniejszają się też koszty eksploatacyjne w zakresie ogrzewania.

Struktura architektoniczna domów szeregowych
Jedną z największych zalet, jakie daje zamieszkanie w domu szeregowym, jest posiadanie własnego skrawka zieleni. Projekty architektoniczne budynków w zabudowie szeregowej przewidują wydzielenie dla każdego z segmentów małego ogródka. To idealne rozwiązanie dla osób, które lubią relaks w ogrodzie. Przydomowe ogródki dają także możliwość uprawy roślin: kwiatów oraz warzyw. Jeżeli chodzi o rozkład kondygnacji, domy szeregowe są najczęściej jednopiętrowe. Dzięki temu, że struktura domu w zabudowie szeregowej jest bardziej zwarta niż na w przypadku osiedla domków jednorodzinnych, łatwiej też monitorować teren przy wykorzystaniu kamer telewizji przemysłowej.

Koszty zakupu i eksploatacji
Inwestycja w budynek w zabudowie szeregowej stanowi optymalne wykorzystane przestrzeni działki. Dzięki temu automatycznie zmniejsza się koszt zakupu samej ziemi. Poszczególni inwestorzy mogą też liczyć na oszczędności w zakresie samej eksploatacji. Jak wspomniano, jedną z ważniejszych zalet tego rodzaju budownictwa jest optymalny bilans cieplny poszczególnych segmentów. Oprócz tego warto także zwrócić uwagę na niższe koszty doprowadzenie instalacji do budynku. Doprowadzenie i wykonanie instalacji w budynku szeregowym jest tańsze niż w przypadku podłączania osobnych instalacji do kilku domów wolnostojących. W tym przypadku możliwy jest bowiem podział kosztów na poszczególne mieszkania.

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.