Klatka schodowa

Jak zbudować klatkę schodową?

Budowa klatki schodowej to naprawdę bardzo poważne przedsięwzięcie, dlatego też należy się mocniej zastanowić, zanim do niego przystąpimy. Prawda jest taka, że bardzo istotna jest zarówno wysokość poszczególnych stopni, jak i szerokość klatki schodowej, oraz wysokość sufitu. Zanim powstaje wspaniała klatka schodowa należy się troszkę nagłówkować, by móc ją dokładniej rozplanować. I tak przykładowo optymalna wysokość stopni to około 17 centymetrów jednak dopuszczalnie mogą one się wahać od 15 do 19 cm. Wiadomo, że bardzo wiele jest uzależnione od oczekiwań konkretnych osób.

Idealna klatka schodowa

Jednak prawda jest taka, że bardzo wiele osób stosuje wyższe stopnie, co w efekcie końcowym daje około 19 centymetrów. Warto jest więc się mocniej zastanowić, a z całą pewnością dla nas także będzie się mogło znaleźć coś ciekawego. Dużo ludzi zwraca uwagę na to, że nieparzysta liczba stopni znacznie ułatwia korzystanie z nich. Dlatego też koniecznie należy się tym właśnie zainteresować. Jeśli chodzi o szerokość, jaką posiadają schody drewniane, to zwykle waha się ona od 80 do 130 centymetrów. Wiadomo, że drugi wariant pozwala na swobodne przejście po niej jednocześnie dwóch osób, jednak nie zawsze jest możliwe zainstalowanie go. Bardzo ważną sprawą jest wysokość sufitu, ponieważ najlepiej by miał on około 200 centymetrów. Tak więc można śmiało dojść do wniosku, że projektowanie klatki schodowej to naprawdę bardzo duże wyzwanie. Warto więc już dziś się nad tym poważniej zastanowić, jak i również podjąć właściwą decyzję.

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.