Co warto wiedzieć o mopach parowych i czym różnią się od odkurzaczy do czyszczenia na mokro?

Mopy parowe zyskują coraz większe grono sympatyków, zwłaszcza wśród osób, którym zależy na szybkim i wygodnym myciu większości powierzchni w domu, a także na ograniczeniu używania chemicznych środków czystości. Jak dokładnie działa mop parowy i czym różni się od odkurzacza z funkcją odkurzania na mokro? Wyjaśniamy!

Z tekstu dowiesz się:

  • jak działa mop parowy i czym różni się od odkurzaczy wodnych,
  • jakie są zalety mopów parowych,
  • jak wybrać dobry mop parowy.

Choć obsługa tradycyjnego mopa nie jest trudnym zadaniem, mycie nim podłogi nie należy do najprzyjemniejszych obowiązków domowych. Zwłaszcza gdy musisz co chwila wymieniać wodę, często płukać i osuszać końcówkę, a dodatkowo stosować środki chemiczne. Aby uprzyjemnić sobie czyszczenie podłogi, zastąp tradycyjny sprzęt mopem parowym, który idealnie sprawdzi się jako urządzenie do mycia i odkurzania na mokro.

Mopy parowe – jak działają i czy są podobne do odkurzaczy wodnych?

Mop parowy to urządzenie zasilane elektrycznie, które czyści podłogi i dywany za pomocą wytwarzanej pod ciśnieniem pary wodnej. Dzięki wysokiej temperaturze para wodna rozpuszcza uporczywy brud, a także dezynfekuje czyszczoną powierzchnię. Za pomocą mopa parowego można skutecznie wyczyścić wszystkie podłogi czy kafelki, a także odświeżyć dywany, wykładziny i tapicerkę. Wszelkie zabrudzenia osadzają się na nakładce z mikrofibry, którą można prać w pralce i wielokrotnie wykorzystywać.

Odkurzacz wodny to z kolei odkurzacz bezworkowy z filtrem wodnym, który zatrzymuje zanieczyszczenia w pojemniku z wodą. Dzięki temu na zewnątrz jest wydmuchiwane powietrze pozbawione drobinek kurzu czy drobnoustrojów. Aby móc odkurzać na mokro, należy wlać do zbiornika wodę. Po zakończonym odkurzaniu brudną wodę trzeba wylać.
Jak widać, obydwa urządzenia korzystają z wody – efekty są jednak różne. Mop parowy wykorzystuje do czyszczenia gorącą parę wodną. Świetnie sprawdzi się więc w domach, w których mieszkają alergicy, zwierzęta lub małe dzieci, które uczą się chodzić – wszędzie tam, gdzie ważna jest dokładna dezynfekcja.

Mop parowy – czyste mieszkanie bez używania środków chemicznych

Największą zaletą mopów parowych jest ich uniwersalne zastosowanie. Mopy czyszczące powierzchnie za pomocą pary wodnej sprawdzą się nie tylko na wszystkich rodzajach podłóg (kafelkach, panelach czy drewnie), ale też przy czyszczeniu dywanów, tapicerki, a nawet mebli czy kabiny prysznicowej lub piekarnika.

Jedynym środkiem myjącym w mopach jest woda, która podgrzewana do wysokiej temperatury, zwalcza zabrudzenia, a także bakterie. Możesz więc zapomnieć o stosowaniu wielu produktów do różnych powierzchni. Za pomocą mopa parowego umyjesz cały dom samą wodą!

Na co zwrócić uwagę w trakcie wybierania mopa parowego?

Czym powinien się wyróżniać dobry mop parowy? Sprawdź:

  • Wysoka moc – dzięki niej mop szybko się nagrzeje i będzie niemal od razu gotowy do pracy. Zwróć uwagę na mop parowy marki Zelmer, który ma aż 1300 W mocy. Wystarczy zaledwie 20 sekund od podłączenia urządzenia do prądu, aby rozpocząć sprzątanie.
  • Pojemność zbiornika – im będzie ona większa, tym większą powierzchnię umyjesz bez konieczności dolewania wody. Uważaj jednak, ponieważ zbyt duży zbiornik może znacznie zwiększyć wagę urządzenia, a to z kolei będzie miało wpływ na komfort sprzątania. Zwróć uwagę szczególnie na mopy ze zbiornikiem o pojemności 300-400 ml.
  • Długość przewodu – długi kabel pozwoli Ci wygodnie umyć duże mieszkanie bez konieczności ciągłego przepinania wtyczki między kontaktami.
  • Nakładki – dobry mop parowy powinien być wyposażony w uniwersalną końcówkę oraz zestaw nakładek przeznaczonych do mycia określonych powierzchni. Jeśli zdecydujesz się na urządzenie marki Zelmer, razem z mopem otrzymasz zarówno nakładki z mikrofibry, jak i nakładki do mycia dywanów.

Podoba Ci się koncepcja mycia podłóg bez używania chemii? Wyposaż swój dom w mop parowy! Wejdź na stronę www.zelmer.pl i sprawdź, jakie jeszcze funkcje kryje w sobie to uniwersalne urządzenie. Przekonaj się, że to Twój sprzymierzeniec w walce o czysty dom!

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.