Projekty domów szkieletowych - dlaczego warto?

Domy szkieletowe większości z nas kojarzą się z tradycyjnymi kanadyjkami zbudowanymi z drewna. Takie budownictwo ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Jak każda technologia, domy szkieletowe mają swoje wady i zalety. Jednak bez wątpienia takie domy stanowią interesującą alternatywę wobec tradycyjnych domów murowanych. Czy warto inwestować w dom szkieletowy? Postanowiliśmy przyjrzeć się temu bliżej.

Domy szkieletowe – dlaczego warto
Jedną z największych zalet domów szkieletowych jest szybkość stawiania konstrukcji. Dlatego jeżeli chcemy jak najszybciej wprowadzić się do nowego lokum, warto wziąć pod uwagę właśnie wzniesienie domu szkieletowego. Projekty domów szkieletowych opracowywane są z uwzględnieniem różnych czynników, między innymi rodzaju gruntu i wymagań samych domowników. Innym plusem domów szkieletowych jest możliwość budowania ich również w zimie, dzięki czemu możemy liczyć na kolejną oszczędność czasu. Kolejną zaletą, przywoływaną chyba równie często co szybkość budowy, jest niski koszt inwestycji. Domy szkieletowe idealnie nadają się dla osób, które bardzo chciałyby zamieszkać „na swoim”, a jednocześnie dysponują ograniczonymi środkami. Materiały używane do wzniesienia domu szkieletowego są lekkie, co jest dodatkowym atutem w trakcie budowania. Ze względu na zastosowanie drewna jako budulca domu szkieletowego, w środku tworzy się specyficzny mikroklimat, który uważany jest za bardzo zdrowy. Jeśli tylko zastosujemy odpowiednie farby i impregnaty, pojawi się także szansa na zminimalizowanie liczby alergenów w stosunku do tradycyjnych konstrukcji murowanych.

Najważniejszy jest projekt
Wiadomo, że w przypadku budownictwa mieszkalnego największe znaczenie ma odpowiednio wykonany projekt. W odniesieniu do domów szkieletowych ta kwestia nabiera szczególnej wagi. Tak naprawdę to właśnie od projektu zależy to, czy będziemy zadowoleni od mieszkania w takim domu. Na temat domów szkieletowych krąży wiele nieprzychylnych opinii. Sceptycy zwracają uwagę głównie na kwestię szybkiego wychładzania się w zimie oraz intensywnego nagrzewania w miesiącach letnich. Wśród wad takiego rozwiązania wymienia się również kłopoty z zachowaniem odpowiedniej akustyki oraz niewielkie możliwości aranżacyjne. Jednak i tych niedogodności można łatwo uniknąć, budując dom dokładnie według odpowiednio przygotowanego projektu architektonicznego. Projektanci dołączają do planu szczegółowe informacje na temat rodzajów drewna, jakie będzie najodpowiedniejsze dla danego projektu, oraz metod impregnacji zastosowanych materiałów.

Jak wyglądają domy szkieletowe?
Większości z nas dom szkieletowy kojarzy się z domem zbudowanym z drewna, posiadającym drewnianą elewację i drewniane wykończenia. Jednak nie jest to jedyny sposób wykończenia. Dom szkieletowy bez problemu można otynkować – wówczas konstrukcja do złudzenia będzie przypominała klasyczny dom murowany. Dom można również pokryć płytami klinkierowymi. Bardzo dużo zależy po prostu od inwencji samego architekta – i oczywiście od wymagań zamawiającego.

Rodzaje domów szkieletowych
Konstrukcje szkieletowe z powodzeniem znalazły zastosowanie w przypadku budynków o różnych gabarytach. Wśród najczęściej stawianych domów szkieletowych pojawiają się zarówno niewielkie domki rekreacyjne, jak i większe domy jednorodzinne o różnych rozkładach pomieszczeń. Hasło „dom szkieletowy” wcale nie musi za każdym razem oznaczać tego samego. Profesjonalnie opracowane projekty mogą się od siebie znacznie różnić. Projektanci tworzą nowoczesne, wręcz designerskie projekty. Niektóre z nich są bardzo odważne. Bez względu na to, czy ostatecznie zdecydujemy się na wzniesienie domy szkieletowego, bez wątpienia warto poznać chociaż kilka przykładowych projektów.

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.