Projekty domów dwupokoleniowych

Domy dwupokoleniowe cieszą się od lat niesłabnącym zainteresowaniem. Mieszkanie w takim domu jest bardzo praktyczne. Inwestycja związana z wzniesieniem budynku jest bardzo atrakcyjna cenowo, ponieważ budując dom dwupokoleniowy wystarczy jedna działka. Mieszkając w domu dwupokoleniowym można liczyć także na inne oszczędności, m. in. te wynikające z podłączenia wymaganych instalacji (koszt podciągnięcia instalacji pod dwa odrębne budynki jest znacznie wyższy) oraz niższych kosztów eksploatacyjnych (np. tych związanych z ogrzewaniem).

Dla kogo domy dwupokoleniowe?
O domach tego typu myślą przede wszystkim osoby mające rodziny wieloosobowe. Aby zapewnić domownikom większą wygodę na co dzień, często planuje się wydzielić odrębną część domu dla dziadków czy wnuków. Takie domy składają się zazwyczaj z dwóch niezależnych mieszkań, z których – pomimo tego, że znajdują się pod jednym dachem – każde może funkcjonować zupełnie oddzielnie. Wydzieloną część można także wynajmować. Wiele osób decyduje się na prowadzenie niewielkiego pensjonatu czy pokoi gościnnych. Domy dwupokoleniowe często są wybierane przez osoby, które chcą opiekować się swoimi rodzicami. Na budowę domu z dwoma odrębnymi wejściami często decydują się też bliscy przyjaciele lub rodzeństwo. Najczęściej podawanym powodem takiego działania jest po prostu opłacalność inwestycji.

Projekty domów dwupokoleniowych
Naczelną zasadą przyświecającą architektom opracowującym projekty domów dwupokoleniowych jest spełnienie wymagań wieloosobowej rodziny. W takich projektach uwzględnia się przede wszystkim odpowiednią ilość pomieszczeń oraz optymalną powierzchnię. Bardzo ważne jest też zadbanie o wygodę przemieszczania się po takim domu. Domy dwupokoleniowe są projektowane w ten sposób, by znalazły się w nich dwa zupełnie niezależne mieszkania, położone najczęściej na dwóch niezależnych kondygnacjach. W większych domach zdarza się również, że jedno mieszkanie może obejmować dwa poziomy.

Dom wielopokoleniowy, czyli jaki?
Inwestorzy zainteresowani wybudowaniem domu dwupokoleniowego najczęściej wybierają projekty zakładające budowę domu parterowego z poddaszem mieszkalnym lub domy piętrowe. Projekty architektoniczne domów dwupokoleniowych zakładają stworzenie w takich budynkach dwóch zupełnie niezależnych przestrzeni mieszkalnych. Nierzadko jedyną częścią wspólną dla wszystkich domowników są schody czy korytarz. Poszczególne mieszkania znajdują się na różnych kondygnacjach, dzięki czemu zyskuje się maksymalną prywatność i komfort. Niekiedy zdarza się tak, że do oddzielnych mieszkań prowadzą nawet osobne wejścia.

A może klasyczny bliźniak?
Interesującą alternatywą dla rodzin dwupokoleniowych są domy w zabudowie bliźniaczej. Struktura architektoniczna takich budynków w naturalny sposób oddziela od siebie dwie części rodziny, sprawiając jednocześnie, że ciągle są oni blisko siebie. To świetna propozycja dla tych, którym zależy na prywatności, a zarazem na korzystnej cenie inwestycji. Jeśli chcemy, nic nie stoi na przeszkodzie byśmy mogli sprzedać część naszego bliźniaka. Jednym z najczęściej wybieranych projektów domów bliźniaczych jest projekt „HADIA” (o kodzie katalogowy DM-6684), opracowany przesz Biuro Architektoniczne KB Projekt. To propozycja dla rodzin, które chcą mieć do dyspozycji sporą ilość przestrzeni. Poszczególne segmenty składają się z 11 pomieszczeń, spośród których część znajduje się na parterze (wiatrołap, hol, kuchnia, salon z jadalnią i WC), a część na poddaszu mieszkalnym (hol, garderoba, dwa pokoje, łazienka i schody). Dzięki dwukondygnacyjnej konstrukcji budynku można uzyskać większą powierzchnię użytkową niż powierzchnia zabudowy, co sprawia, że budynek nadaje się nawet na wąską działkę (16,6 m).

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.