Projekty domów bez poddasza

Wybudowanie domu to jedna z najważniejszych decyzji w naszym życiu. W trakcie budowy nie ma miejsca na pomyłki, ponieważ każde niedociągnięcie może kosztować nas sporo dodatkowych środków. Z tego względu najlepiej na samym początku zastanowić się, jakie są nasze oczekiwania względem przyszłego lokum, a następnie oprzeć się na profesjonalnie przygotowanym projekcie. Do dyspozycji mamy ofertę gotowych projektów opracowanych przez pracowników najlepszych biur projektowych. Jednym z takich biur jest Biuro Architektoniczne KB Projekt. Jednym z najważniejszych pytań, na jakie powinniśmy sobie odpowiedzieć, jest to, czy pragniemy mieć dom z poddaszem czy też nie. Dopiero gdy zdecydujemy się na którąś z tych opcji można przejść dalej, czyli wybrać wielkość, kształt i styl architektoniczny.

Zalety domów bez poddasza
Większość z nas na myśl o dodatkowej przestrzeni na poddaszu widzi ten pomysł w samych pozytywach. Jednak rzeczywistość wcale nie jest taka kolorowa – posiadanie domu z poddaszem niesie ze sobą również pewne wady. Co prawda poddasze zwiększa łączną powierzchnię użytkową naszego domu, musimy jednak pamiętać, że przestrzeń na poddaszu ograniczona jest spadzistą konstrukcją dachu. Z tego względu przestrzeń, która w teorii ma służyć jako użytkowa, w praktyce niespecjalnie nadaje się do zagospodarowania. Dotyczy to zwłaszcza powierzchni znajdującej się pod dużymi skosami. Największy problem pojawia się jednak wówczas, gdy planujemy stworzyć na poddaszu łazienkę. Aranżacja łazienki również musi uwzględniać naturalne w tej części domu pochyłości dachu, co stanowi dodatkową trudność konstrukcyjną. Od strony domowników może to przy okazji skutkować brakiem wygody podczas korzystania z urządzeń sanitarnych. Minusem poddaszy jest również mała dostępność do okien ze względu na konieczność zamontowania ram okiennych w skośnej powierzchni dachu. Dlatego warto przemyśleć, czy nie lepiej będzie skorzystać z projektu domu bez poddasza. Wzniesienie domu bez poddasza wiąże się z mniejszym kosztem, co z pewnością stanowi duży atut tego rodzaju inwestycji. Wybierając dom bez poddasza oszczędzamy wiele pieniędzy, które musielibyśmy przeznaczyć na wykonanie dodatkowych podłóg, schodów, okien czy samej tylko warstwy izolacyjnej.

Nowoczesność i design
Domy bez poddasza coraz częściej są wybierane przez inwestorów marzących o własnym domu. Projekty takich domów są niekiedy bardzo efektowne. Nieograniczona inwencja twórcza projektantów i konstruktorów sprawia, że dom bez poddasza może odznaczać się oryginalnością i niebanalnością stylu. Cechą charakterystyczną domów bez poddasza jest prostota, a jednocześnie nowoczesność konstrukcji. Bardzo dobrym pomysłem jest rozbudowanie takiego domu o taras z zadaszeniem. Doskonale sprawdzają się zwłaszcza tarasy wykonane z drewna, które dodają konstrukcji lekkości i ciekawego kształtu. Drewniany taras sprawia również, że zimna bryła budynku staje się przytulniejsza i nabiera większego uroku.

Rozwiązania praktyczne
Domy bez poddasza bez wątpienia są bardziej praktyczne od budynków z poddaszem. Brak poddasza jest odporniejszy na działanie wiatru i innych czynników atmosferycznych. Płaski dach sprawia, że łatwiej na niego wejść w celu zamontowania anteny czy po prostu sprawdzenia stanu pokrycia. Dach wykonany bez skosów ma również wpływ na większą oszczędność kosztów ogrzewania, ponieważ budynki o płaskim dachu wolniej się wychładzają i łatwiej utrzymać w nich równomierną temperaturę. Domy z płaskim dachem idealnie nadają się także do zamontowania kolektorów słonecznych, dzięki czemu możemy korzystać z ekologicznej formy pozyskiwania energii. Projekty domów bez poddasza obejmują zarówno konstrukcje dla mniejszych rodzin, jak i budynki przystosowane do zamieszkania przez większą liczbę domowników.

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.