Projekty domów z piwnicą

Decydując się na budowę domu mamy do wyboru cały szereg możliwości. Szczególnie ważne są dla nas takie kwestie, jak ciekawa struktura architektoniczna budynku, możliwie niskie koszty eksploatacji i kwota, jaką musimy przygotować na samą inwestycję. Przeglądając oferty opracowywane przez profesjonalnych projektantów zwracamy również uwagę na kwestie praktyczne, jak na przykład wystarczająca ilość pomieszczeń w domu czy wydzielone miejsca do przechowywania. Jednym z najczęściej wybieranych projektów są domy z podpiwniczeniem. O czym należy pamiętać decydując się na taki projekt?

Mała działka to nie problem, czyli zalety domów z podpiwniczeniem
Podstawową zaletą domów z podpiwniczeniem jest oczywiście możliwość wykorzystania przestrzeni znajdującej się pod ziemią. Możemy dzięki temu zyskać kolejną kondygnację, co docenią przede wszystkim właściciele mniejszych domów. Dom z podpiwniczeniem to także doskonałe rozwiązanie zwłaszcza w przypadku wąskich działek, na których nie da się postawić na posesji dodatkowego budynku np. na garaż czy schowek. W takich przypadkach idealnie sprawdza się dom jednorodzinny z podpiwniczeniem. Mała powierzchnia zabudowy sprawia, że dom z podpiwniczeniem można postawić właściwie na każdej działce. Dzięki temu można zyskać komfortową przestrzeń mieszkalną dla co najmniej kilku osób , a także wygodne miejsce do przechowywania.

Lepsza wentylacja i ochrona przez przemarzaniem
Osobną kwestię stanowi sprawa wentylacji. Domy z podpiwniczeniem charakteryzują się lepszą wentylacją w porównaniu do budynków niepodpiwniczonych. Dzieje się tak ze względu na różnicę temperatur między pomieszczeniami znajdującymi się na wyższych kondygnacjach, a samą piwnicą. Kolejną rzeczą, o której powinniśmy wiedzieć, jest fakt, iż domy podpiwniczone są bardziej chronione przed przemarzaniem ścian. Ponieważ ściany piwnicy są głęboko osadzone w gruncie, chronią zewnętrzne ściany budynku przed nadmierną utracą ciepła. Należy jednak pamiętać, by w prawidłowy sposób wykonać warstwę izolacyjną.

Jak wykorzystać podpiwniczenie w domu jednorodzinnym
Przestrzeń piwnicy może być wykorzystana na różny sposób. Można, jak już wspomniano, przeznaczyć ją na garaż. Innym sposobem zagospodarowania przestrzeni podpiwniczenia jest przeznaczenie jej na kotłownię. Piwnica idealnie nadaje się również na schowek czy pomieszczenie gospodarcze. Ze względu na to, że w piwnicy pasuje zwykle niższa temperatura niż w pomieszczeniach naziemnych, to miejsce doskonale nadaje się do przechowywania ziemniaków czy innych zapasów żywnościowych. Jeżeli chcemy, możemy wykorzystać podpiwniczenie też w zupełnie inny sposób . Coraz więcej osób decyduje się na przykład zaaranżowanie tego miejsca na siłownię czy saunę.

Różnorodność projektów
Projekty architektoniczne domów z podpiwniczeniem są bardzo różnorodne. Dzięki temu taki dom może stanąć zarówno na działce za miastem, jak i w zabudowie miejskiej w otoczeniu budynków wielorodzinnych. W projektach budynków tego rodzaju przewidziano najczęściej dwa osobne wejścia do piwnicy – jedno z wnętrza domu i jedno z zewnątrz. To praktyczne rozwiązanie docenią zwłaszcza osoby, które często korzystają z pomieszczeń znajdujących się w podpiwniczeniu.

A cena?
Kwestię ceny pozostawiliśmy na sam koniec. Stawiając dom z podpiwniczeniem musimy liczyć się z tym, iż w tym przypadku całkowity koszt inwestycji zwiększy się o około jedną trzecią. Jeśli nie chcemy przeznaczać aż takiej ilości środków na budowę, a jednocześnie chcielibyśmy korzystać z kondygnacji -1, doskonałą alternatywą będzie wzniesienie budynku o podpiwniczeniu częściowym. Takie projekty zakładają, iż piwnica zostanie stworzona wyłącznie pod częścią budynku, a nie pod całym domem – jak w przypadku budynków z podpiwniczeniem całkowitym.

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.