Projekty domów pasywnych czyli jakich?

Od wielu lat w budownictwie jednorodzinnym pojawiają są próby zmniejszania kosztów eksploatacyjnych. W związku z tymi tendencjami pojawiły się na przykład domy ekologiczne, w których stosuje się materiały o jak najmniejszym stopniu przetworzenia oraz instalacje w jak największym stopniu wykorzystujące odnawialne źródła energii. W odpowiedzi na stale wzrastające ceny prądu i gazu zaczęły powstawać także domy energooszczędne. Instalacje stosowane w takich domach mają za zadanie spełniać swoje zadanie przy użyciu jak najmniejszej ilości energii – dotyczy to zwłaszcza ogrzewania i wentylacji. W ostatnich latach ogromną popularność zyskuje budownictwo pasywne. Coraz więcej osób decyduje się na wzniesienie domu w standardzie pasywnym. Czym właściwie są domy pasywne? Odpowiedź na to pytanie zawarliśmy w poniższym tekście.

Budownictwo pasywne – czyli jakie?
Budownictwo pasywne jest odpowiedzią na coraz intensywniejsze zapotrzebowanie w zakresie minimalizowania kosztów użytkowania. W budownictwie pasywnym stosuje się cały szereg zaawansowanych rozwiązań, mający na celu obniżenie rachunków za gaz, prąd czy węgiel. Naczelną zasadą przyświecającą projektantom domów pasywnych jest zastosowanie takich materiałów i takich instalacji, by w trakcie eksploatacji zużycie energii było jak najmniejsze. W związku z tym charakterystyczną cechą domów pasywnych jest posiadanie przez nie bardzo dobrych parametrów przegród wewnętrznych, dzięki czemu możliwe jest zminimalizowanie utraty ciepła z budynku. Naczelną zasadą jest ogrzewanie takiego domu wyłącznie energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych, a więc energią pochodzącą z ziemi czy słońca, oraz ciepłem wytwarzanym przez urządzenia elektryczne użytkowane na co dzień. Takie budynki z założenia pozbawione są więc tradycyjnego systemu ogrzewania, bazującego na używaniu energii pobieranej z sieci.

Koszty wybudowania domu pasywnego
Decydując się na wzniesienie domu pasywnego musimy liczyć się z tym, że taka inwestycja będzie od nas wymagała sporego nakładu finansowego. Dzieje się tak dlatego, ponieważ materiały używane do budowy domu pasywnego są dosyć drogie. Z tego względu na zwrot inwestycji poczekamy nawet kilkadziesiąt lat. Jednak jeśli chodzi o zmniejszenie rachunków za bieżące zużycie energii, zmianę w tym zakresie zauważymy bardzo szybko.

Czy dom pasywny może być ładny?
Jednym z pytań, jakie potencjalni inwestorzy często zadają na początku swojej przygody z budownictwem pasywnym jest to, czy taki dom może wyglądać ładnie. Większości z nas budownictwo pasywne kojarzy się z mało interesującymi bryłami, wyglądem przypominającymi małe bloki. Jest w tym sporo racji, ponieważ początki budownictwa pasywnego wiązały się ze stosowaniem właśnie takiej struktury, zwłaszcza w Niemczech, Skandynawii, Szwajcarii i Austrii , gdzie od lat rozwija się taki standard budownictwa. Ze względu na to, że priorytetem jest w tym przypadku oszczędność energii, budynki pasywne muszą mieć możliwie najprostszą strukturę architektoniczną. Jednak dzięki stałemu rozwojowi technologii oraz kreatywności najlepszych projektantów, budynek pasywny może wyglądać całkiem zadowalająco. Wśród dostępnych obecnie projektów znajdują się zarówno projekty domów parterowych, jak i budynki z poddaszem użytkowym.

O czym jeszcze należy pamiętać
Aby budynek pasywny mógł spełniać swoje funkcje, konieczne jest dokładne trzymanie się przyjętego projektu architektonicznego. Dom musi zostać wybudowany na określonym rodzaju działki, musi mieć także ekspozycję południową i nie może stać w miejscu zacienionym. Profesjonalnie przygotowany projekt zawiera wszystkie informacje niezbędne do wzniesienia domu w standardzie pasywnym. Zlecając opracowanie projektu domu pasywnego najlepiej skorzystać z pomocy doświadczonych fachowców.

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.