Czy kolor ścian w miejscu pracy ma znaczenie? Wybieramy odcienie do gabinetu

Kolorystyka, jaką otaczamy się na co dzień, ma niebagatelne znaczenie. Kolory mają zdolność wywoływania u nas określonych stanów emocjonalnych. Barwy, na jakie pomalujemy ściany w mieszkaniu, powinny być odpowiednio dobrane do charakteru i przeznaczenia danego pomieszczenia. Czym należy kierować się wybierając odcienie do gabinetu?

W dzisiejszych czasach wielu z nas pracuje zdalnie. Praca wykonywana z domu wymaga przygotowania oddzielnego pomieszczenia na czynności biurowe. Takie funkcje spełnia najczęściej gabinet. Pokój, który przeznaczymy na gabinet czy domowe biuro, powinien być urządzony w taki sposób, aby pracowało się przyjemnie i komfortowo. Oprócz umeblowania czy ogólnej aranżacji przestrzennej, bardzo ważny jest dobór odpowiedniego koloru ścian. 

Kolorystyka ścian w gabinecie powinna sprzyjać pracy umysłowej. W domowym biurze spędzamy codziennie sporo czasu, dlatego pierwszym czynnikiem, którym powinnyśmy kierować się przy doborze kolorystyki ścian, powinny być nasze indywidualne upodobania. Kolor ścian powinien po prostu nam się podobać. Zastanówmy się, którym kolorem lubimy się otaczać i jaka barwa wywołuje w nas pozytywne emocje. Przemyślmy, który kolor pomaga nam w skupieniu i wyzwala kreatywne myślenie. Jeśli pomalujemy ściany w naszym gabinecie na kolor, którego nie lubimy, najpewniej nie będzie nam się chciało w takim pomieszczeniu przebywać – co poskutkuje gorszymi wynikami w pracy. 

Kolor ścian w gabinecie może wywoływać przeróżne uczucia i emocje. Może pobudzać do działania, pomagać w skupieniu, wyciszać, stymulować do działań twórczych – dlatego też warto dostosować kolorystykę do rodzaju wykonywanej pracy. 

Najbardziej inspirująco działają na nas silne kontrasty, intensywne barwy i niebanalne połączenia kolorystyczne. Z kolei działanie uspokajające i wyciszające będą miały odcienie błękitu i zieleni. Pobudzająco będzie oddziaływała barwa żółta i pomarańczowa. Jeśli nasza praca jest związana ze sprzedażą, świetnie sprawdzą się mocne akcenty w postaci koloru czerwonego. Jeśli nasza praca jest związana z działaniami mediacyjnymi czy podejmowaniem trudnych decyzji, dobrze sprawdzą się ściany w jednolitym kolorze pozbawionym silnych kontrastów. Pomalowanie ścian na jednolity kolor sprzyja przy tym koncentracji i pomaga w skupieniu na jednym temacie. 

Wybierając kolorystykę ścian w gabinecie, należy wziąć pod uwagę resztę wyposażenia. Aranżacja w pokoju przeznaczonym do pracy musi dobrze się komponować i stanowić spójną całość. Dzięki temu unikniemy zbędnych rozproszeń oraz będziemy mogli łatwiej skoncentrować się na swoich zadaniach.

W gabinetach dobrze sprawdzą się neutralne kolory ziemi. To nienarzucająca się, bardzo delikatna kolorystyka – dzięki temu przebywanie w takim pomieszczeniu nawet przez długi czas nie będzie dla nas męczące. Intensywne odcienie co prawda mają działanie pobudzające, jednak po jakimś czasie mogą nas przytłoczyć.

 

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 727 977 788

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.