Jak wybrać idealny fotel do swojego gabinetu?

Wybór fotela do swojego miejsca pracy jest niezwykle ważny. W końcu jest to jeden z elementów, który może zarówno ułatwić i uprzyjemnić naszą pracę, jak i zamienić ten czas w torturę. Wygodny fotel pozwala nam na lepsze skupienie się przy biurku, a także na dłuższą pracę – niwelując bóle kręgosłupa, czy całego ciała. Dlatego też, kupowaniu odpowiedniego fotela do gabinetu powinno mieć status priorytetu, a my nie powinniśmy na tym właśnie meblu oszczędzać, jeśli nie chcemy później wydawać dużych kwot na leczenie. Jednak wybór idealnego dla nas fotela nie jest taki łatwy. Aby to zrobić trzeba zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów. 

Siedzisko
Jest tak ważne ze względu na to, że źle dobrane siedzisko, a więc takie które jest za płytkie lub wręcz odwrotnie – za głębokie, może powodować liczne problemy z nogami. Między innymi nogi mogą nie być odpowiednio dotlenione, może wystąpić nieprawidłowy przepływ krwi, czy drętwienia. Poświęćmy więc chwilę na wybranie takiego siedziska, które jest dla nas komfortowe i pozwoli nam siedzieć wiele godzin w wygodzie i zadowoleniu. 

Materiał z którego jest wykonany
Jest to kolejna bardzo ważna rzecz związana z wyborem odpowiedniego fotela do pracy. Dobry fotel musi być wykonany z dobrych jakościowo materiałów. Jeżeli fotel jest wykonany ze sztucznych tworzyw, wtedy powinny znajdować się w nim otwory wentylacyjne 

Jakie powinno być oparcie?
Najważniejsze jest aby oparcie fotela miało kształt profilowany, czyli taki który jest dostosowany do kształtu ludzkiego kręgosłupa. Najbardziej ergonomiczne modele wyposażone są również w ruchome podparcie odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Pozwala to na dostosowanie fotela i wysokości oparcia do własnego wzrostu. Kolejną przydatną możliwością jest funkcja odchylenia, która odciąża plecy i pozwala na krótki relaks, czy też szybką zmianę pozycji na wygodniejszą. 

Wysokość fotela
Dobrze dobrany fotel powinien dawać właścicielowi możliwość regulowania wysokości siedziska – a więc podnoszenia i opuszczania go. Źle uregulowany fotel, a co za tym idzie za niskie lub za wysokie siedzenie na nim z punktu ergonomicznego jest jedną z najczęstszych przyczyn późniejszego bólu pleców u pracowników biurowych. 

Podlokietniki – czy to ważne?
Tu opinia jest sporna. Podłokietniki to ten element fotela, który jednym sprawia przyjemność i daje ogromny komfort a innym wręcz przeszkadza. Najlepiej więc samemu wybrać, która opcja bardziej nam odpowiada – ale nie teoretycznie a praktycznie. Najlepiej sprawdzić jak siedzi nam się w fotelu z tą opcją jak i bez. Jeśli jednak zdecydujemy się na podłokietniki to wybierzmy te szerokie – tak aby swobodnie móc oprzeć na nich ręce. 

Zagłówki
Kolejna rzecz, która może się wydawać niepotrzebnym „bajerem”. Jednak korzystanie z fotela wyposażonego w zagłówki pozwala na przede wszystkim zmniejszenie bólu karku, czy też bólu szyi. 

Na końcu estetyka
Na rynku obecnie jest tak wiele modeli foteli biurowych, że tak naprawdę możemy przebierać w formach, kolorach i wzorach przez wiele, wiele dni. Jeżeli naszym priorytetem będzie znalezienie przede wszystkim takiego fotela, który ułatwi nam pracę, i pozwoli na skupienie, możemy również zacząć szukać rzeczy nie tylko funkcjonalnej, ale też prawdziwie ładnej. Fotel może być tak dobrany, żeby dał nam niezbędny komfort, odzwierciedlał naszą osobowość i pasował do wystroju gabinetu. Gdy to wszystko spełni, będziemy mogli nazwać go fotelem idealnym. 

Ostatnia rada
Jeśli chcemy kupić fotel, który będzie inwestycją w nas, naszą przyszłość, karierę i zdrowie to zawsze powinniśmy dużo próbować. A więc siadać, sprawdzać, porównywać, aż zrozumiemy, czego potrzebujemy.

Komentarze:

 

Nie ma co oszczędzać. Dopasowanie do pleców, regulowane podłokietniki, wygoda, przewiewny materiał – wiadomo, najlepiej postawić na skórzany.

Dodaj komentarz:

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.