Funkcjonalne meble do gabinetu - co jest niezbędne?

Meble do gabinetu powinny zarówno spełniać nasze oczekiwania estetyczne, jak również charakteryzować się ergonomią i funkcjonalnością. Praktyczne i wygodne meble w gabinecie czy domowym biurze to podstawa komfortowej pracy. Dlatego też ich wybór powinien być odpowiednio przemyślany. Co jest niezbędnym elementem wyposażenia domowego gabinetu?

Najważniejszym meblem w gabinecie bez wątpienia jest biurko. To od nas zależy, w jakim stylu zaaranżujemy przestrzeń, dlatego kwestie wizualne biurek to sprawa indywidualna. Czy będzie to klasyczne, zabytkowe biurko z naturalnego drewna, czy może nowoczesne i lekkie biurko z regulowaną wysokością – wszystko zależy wyłącznie od nas. 

Najlepiej, gdyby biurko gabinetowe było podzielone na kilka stref. Szeroki blat powinien pomieścić dokumenty i inne rzeczy wykorzystywane w pracy. Dobrze, by blat biurka był dostosowany do możliwości pracy przy komputerze – na przykład miał specjalną listwę i otwory, w których ukryjemy kable. Dobre biurko powinno mieć co najmniej jedną dużą szufladę i jedną zamykaną szafkę. Im więcej przegródek i półek w szafce, tym lepiej – pomoże nam to optymalnie zorganizować przestrzeń.

Aranżując gabinet, dobrze jest ustawić biurko niedaleko okna, by oświetlało je naturalne światło. Dzięki temu uchronimy oczy przed koniecznością ciągłego wpływu sztucznego światła żarówek. Przy okazji będziemy mogli od czasu do czasu spojrzeć za okno, dając tym samym chwilę wytchnienia oczom od ciągłego patrzenia w monitor.

Praktycznym rozwiązaniem są biurka zbudowane z kilku segmentów, które można zestawiać ze sobą zgodnie ze swoimi upodobaniami. Ciekawym elementem uzupełniającym może być na przykład zastosowanie ruchomych szafek na kółkach. 

Oprócz biurka, w gabinecie konieczny jest wygodny, regulowany fotel. Najlepiej, by fotel lub krzesło biurowe miały możliwość regulacji. Dzięki temu będziemy mogli odpowiednio dostosować jego ustawienie do naszego wzrostu. Krzesło powinno mieć podłokietniki oraz odpowiednio wyprofilowane oparcie. Ergonomiczna budowa fotela gabinetowego to sprawa kluczowa, ponieważ chronimy w ten sposób kręgosłup i zapewniamy sobie możliwość bezpiecznej i wygodnej pracy.

Nieodłącznym elementem wyposażenia gabinetu jest duży regał z półkami. Praktycznym rozwiązaniem jest zakup regału, który będzie zawierał zarówno półki, jak i zamykane szafki oraz szuflady. Niektórzy preferują szeroki regał w formie biblioteczki, inny wolą węższy regał do przechowywania segregatorów. Funkcjonalny regał powinien być dostosowany do naszego wzrostu, pozwalając wyjmować rzeczy bez konieczności użycia podnóżków czy taboretów. Regał gabinetowy powinien być solidny i wytrzymały, jak również dopasowany estetycznie do reszty aranżacji pomieszczenia biurowego. 

Oprócz przestrzeni do pracy, dobrze jest wydzielić w gabinecie również przestrzeń do odpoczynku lub przyjmowania gości. Świetnie sprawdzi się sofa ze stolikiem kawowym lub ławą.

 

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.