Kamień w domu - jak go właściwie wykorzystać?

Kamień jest materiałem wykorzystywanym przez człowieka od zarania dziejów. Sprawdzał się jako broń, był podstawą tworzenia narzędzi, służył jako ozdoba i magiczny talizman. Nasi przodkowie wykorzystywali kamień do wznoszenia budowli już 5 tysięcy lat p.n.e.! Ponieważ kamień jest surowcem niezwykle trwałym, niektóre z tych konstrukcji zachowały się do dzisiaj. Z tego samego powodu jest to materiał wciąż ceniony w budownictwie i inżynierii.

Kuchnia z kamienia

Stosowanie kamienia w architekturze wynika z różnorakich przyczyn. Oprócz jego odporności na uszkodzenia mechaniczne warto pamiętać o tym, że jako surowiec naturalny jest zdrowy i atrakcyjny także pod względem estetycznym – przekonuje ekspert KOSD Wrocław. Współcześnie kamień stosuje się więc nie tylko jako solidny budulec, ale także element dekoracyjny.

Kamienne przestrzenie użytkowe

Z kamienia z powodzeniem można tworzyć posadzki – nie tylko te gładko polerowane, wewnątrz budynku, ale też powierzchnie tarasów i balkonów. Wspaniale prezentują się płaskie powierzchnie wykonywane z dużych bloków kamiennych, takie jak parapety, blaty kuchenne i łazienkowe, okładziny ścienne i schody. Wymienione zastosowania cieszą się olbrzymią popularnością, a dzięki dostępowi do zaawansowanych technologii, wykonanie ich nie jest szczególnie kłopotliwe.

Innowacyjne zastosowania kamienia w domu

Mimo iż znany od tysiącleci, kamień nie przestaje inspirować. Różnorodność rodzajów i gatunków tego materiału, jego odmienne właściwości fizyczne i zróżnicowany wygląd sprawia, że wciąż znajdowane są nowe zastosowania dla tego naturalnego surowca. Jednym z najnowszych trendów w architekturze zarówno krajobrazu, jak i wnętrz, jest budowa gabionów.

Gabiony we wnętrzach

Myśląc o gabionach najczęściej wyobrażamy sobie ogrodzenia, jednak współcześni projektanci coraz częściej znajdują dla nich zastosowanie wewnątrz pomieszczeń – mówi specjalista z KOSD Wrocław. Duża elastyczność w formowaniu koszy umożliwia bowiem tworzenie ciekawych elementów dekoracyjnych i eleganckie wkomponowanie gabionów zarówno w klasyczne, jak i nowoczesne aranżacje. Wypełnione kamieniem naturalnym kosze przybierają formy najróżniejszych figur, mogą stanowić obudowę kwietników, kominków, a nawet zastępować okleinę ścienną. Chętnie sięga się po nie w charakterze podstawy bufetu, czy dużego stołu roboczego w kuchni.

Drobne elementy kamienne w domu

Najpiękniejsze kamienie naturalne stanowią pożądany materiał twórczy dla artystów rzeźbiarzy. Sięgnięcie po kamienne dekoracje z pewnością podniesie prestiż wnętrza, ponieważ jego piękno, w przeciwieństwie do tworzyw sztucznych, ma charakter nieprzemijalny i bezdyskusyjny. Pojedyncze kamienie rozsiane w różnych punktach domu wniosą do wnętrza atmosferę kontaktu z naturą, zaś najbardziej efektowne egzemplarze są obowiązkowym elementem każdego akwarium.

Komentarze:

 

Komentarz

Dodaj komentarz:

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.