Wnętrza mieszkań: kominek jako centrum domowego ogniska

Wiele osób marzy o kominku we wnętrzu swojego mieszkania. Nic dziwnego, gdyż świetnie wpisuje się on w nowoczesne aranżacje, a poza tym doskonale buduje klimat. Kominek jednak - z uwagi na jego specyfikę – powinno uwzględniać się już na etapie sporządzania projektu aranżacji.

Ogrzewanie czy element dekoracyjny?

Kominek – jako jeden z najbardziej wyrazistych elementów dekoracyjnych – będzie determinował całość kompozycji. Wybór odpowiedniego modelu powinien być uzależniony od jego głównego przeznaczenia oraz przyjętej konwencji wystroju wnętrza mieszkania - podkreśla Maciej Balcerek z agencji architektonicznej Perfect Space. Przed zakupem należy odpowiedzieć sobie na pytanie o przeznaczenie naszego kominka: czy będzie stanowił on wyłącznie element dekoracyjny czy też ma grzać wnętrze mieszkania? Należy jednak pamiętać o tym, że zgodnie z § 132 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury kominek nie może stanowić jedynego źródła ogrzewania domu lub mieszkania. Nie ma to obecnie wielkiego znaczenia, gdyż jego rola i tak coraz częściej ogranicza się wyłącznie do walorów czysto estetycznych. Wnętrze mieszkania nabiera wtedy domowego charakteru. W szerokiej ofercie dostępnej na rynku znajdziemy obudowy w wielu wersjach. Dodatkowym elementem dekoracyjnym może być także zewnętrzna szyba.

Przeszklony kominek

Kominek jako źródło ciepła

Najistotniejsze cechy kominka to nie tylko zdolność do wyprodukowania określonej ilości energii, ale przede wszystkim zakres możliwości akumulacji i zabezpieczenia ciepła, umożliwiający kontrolę sposobu jego emisji. Stajemy przed wyborem wkładu o odpowiednich możliwościach grzewczych oraz właściwej metody rozprowadzania ciepła. W tym zakresie wyróżnia się kominki z obiegiem wody (tzw. płaszczem wodnym), modele z turbiną oraz z akumulacyjnym wymiennikiem ciepła. Do najczęściej stosowanych rozwiązań w komorze spalania należy mieszanka szamotowo-betonowa. Wybór wkładu powinien być uzależniony od przeznaczenia kominka, wielkości ogrzewanego wnętrza mieszkania oraz rodzaju wybranego systemu grzewczego. Największą popularnością cieszą się wkłady żeliwne oraz stalowe. Zaleca się stosowanie tych pierwszych, gdyż stanowią one gwarancję wysokiej jakości, a co za tym idzie - cechuje je większa trwałość.

Kominek w ścianie

Biokominek

Nie każde wnętrze mieszkania umożliwia montaż kominka. Producenci wychodzą jednak naprzeciw potrzebom konsumentów, oferując biokominki, które stanowią ciekawą alternatywę dla tradycyjnych modeli. Biokominek może być zamontowany w dowolnym miejscu, ponieważ nie wymaga podłączenia do komina. W szerokiej ofercie dostępnej na rynku znajdziemy nawet kominki mobilne, umożliwiające ich przenoszenie w dowolne miejsce. Nowoczesne modele zostały wyposażone także w piloty sterujące, stwarzające możliwość obsługi urządzenia z wygodnej kanapy. W sprzedaży dostępne są także biokominki, które imitują spalanie drewna, dzięki czemu do złudzenia przypominają tradycyjne modele.

Wprawdzie rola biokominka ogranicza się głównie do funkcji dekoracyjnej, niemniej tlący się płomień także emituje ciepło. Należy jednak pamiętać, że nie jest on w stanie ocieplić wnętrza całego mieszkania – popularne modele biokominków dysponują bowiem mocą grzewczą na poziomie około 3 kW, co jedynie nieznacznie przewyższa możliwości pojedynczego kaloryfera.

Do niezaprzeczalnych zalet biokominka należy bezpieczeństwo. W wyniku spalania emituje on bowiem wyłącznie parę wodną oraz znikomą ilość dwutlenku węgla. Pozostaje zatem obojętny dla zdrowia domowników i środowiska.

Wbudowany kominek

Komentarze:

 

Kominek, no marzenie! Jak już się dorobimy swojego domu, to kominek będzie obowiązkowy :)

Dodaj komentarz:

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.